Technologia jest na ten moment nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Zastosowanie różnorodnych rozwiązań wpływa na komfort oraz łatwość wykonywania różnych czynności – dobrym przykładem jest tytułowa klimatyzacja. Niegdyś zarezerwowana wyłącznie dla czołowych przedsiębiorstw, generowała duże koszta.

Pierwsza w historii została zaprojektowana już w 1902 roku! Charles Gates oddał do użytku dom z centralną klimatyzacją już w 1914 roku. Jednym z pierwszych budynków wyposażonych w ten system stał się Teatr Rivoli na Time Square, czego dokonano  w 1925 roku. Wzrost popularności oraz rozpowszechnianie zastosowania urządzenia wpłynęło na powiększenie oferty oraz znaczące zmniejszeniem kosztów jego użytkowania.

O tym, jak wielką ulgę w gorące dni oferuje klimatyzacja – nie trzeba nawet wspominać. Niewiele osób wie jednak, że może pełnić również odwrotną funkcję! Jest to znakomita odpowiedź, na pytanie – dlaczego klimatyzator może służyć cały rok.

Czy klimatyzacja grzeje?

Nieustanna innowacja znanych urządzeń nie przestaje zadziwiać. Najnowsze techniki klimatyzujące świetnie spełniają się również w chłodne dni. Funkcja ogrzewania klimatyzatorem jest możliwa dzięki zjawisku odwrócenia obiegu chłodniczego. Oczywiście możliwość powstaje w wyniku zastosowania dodatkowych rozwiązań, w tym przypadku – zaworu rewersyjnego.

Aby zobrazować cykl, należy mieć świadomość istnienia dwóch elementów w klimatyzatorze – parownika oraz skraplacza. Gdy dochodzi do funkcji podnoszenia temperatury, element wewnętrzny pełni funkcję skraplacza, natomiast zewnętrzny – parownika. O szczegółowych parametrach decyduje jednak samo urządzenie oraz jego osiągi techniczne. Warto zaznaczyć, że nie każdy klimatyzator jest wyposażony w funkcję grzewczą!

Ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem – czy ma sens?

Decyzja o zakupie klimatyzacji zawsze jest związana z funkcją pierwotną – tj. chłodzeniem. Grzanie klimatyzacją w domu jest raczej dodatkowym atutem, który może pomóc w wyborze konkretnego modelu. Inwestycja w klimatyzację jest wydatkiem na lata – rzadko wymienia się sprzęt, jeżeli ten zakupiony charakteryzować się będzie wysoką jakością. Przeznaczając domowy budżet na urządzenie, dołożenie do modelu o dodatkowej funkcji nie jest wysoce odczuwalne.

Jak wspomniano, odwrócenie obiegu chłodniczego pozwala na generowanie ciepłego powietrza z klimatyzacji. Czy jednak poziom grzania, będzie satysfakcjonujący tak samo, jak w przypadku dedykowanych do ocieplania urządzeń? Wszystko zależy od sprzętu, z jakiego korzystamy. Zaawansowane modele są w stanie ogrzać pomieszczenia w domu nawet do temperatury 22-24 stopni Celsjusza! Jest to zdecydowanie dobry wynik, zwłaszcza biorąc pod uwagę świadomość, że to funkcja dodatkowa.

Ogrzewanie mieszkania klimatyzatorem – właściwości

Choć sama konstrukcja odwrócenia obiegu wydaje się nie być wysoce skomplikowana, ciepłe i zimne powietrze różni się pewnymi cechami, takimi jak między innymi kierunek rozchodzenia oraz lekkość. Gdy mowa o zimnym nawiewie, powietrze jest cięższe – ciepłe wędruje automatycznie ku górze, ponieważ wykazuje się większą lekkością. Warto mieć na uwadze, że zarówno obniżenie, jak i podwyższenie temperatury wpływa na wilgotność powietrza. Użytkowanie klimatyzacji nie musi być wielkim obciążeniem finansowym, o ile domownicy będą wykorzystywać ją z umiarem. Dodatkowe ogrzanie może pomóc uniknąć przewiania, a nawet przeziębienia!

Alternatywa ogrzewania – zastosowanie

Montaż urządzenia jest możliwy zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i domu jednorodzinnym. Mniejszy metraż nie stanowi przeszkody dla użytkowania – sprzęt nie wymaga zagospodarowania znacznej części przestrzeni. Klimatyzator świetnie sprawdzi się w okresach gorąca, jak i delikatnego schłodzenia w okresie wiosennym lub jesiennym. Z powodzeniem może pełnić wówczas funkcję jedynego źródła ciepła. Gdy na dworze panują skrajnie niskie temperatury, zużycie energii w celu ocieplenia będzie znacznie droższe. Wówczas warto postawić na alternatywne źródła ciepła, takie jak m.in. centralne ogrzewanie. Funkcję grzania stosować doraźnie.

Dowiedz się więcej o klimatyzacji!