Posiadanie systemu grzewczego w swoim domu jest rzeczą niezbędną, która pozwala na komfortowe funkcjonowanie. Coraz częściej sięgamy po inne niż klasyczne piece centralnego ogrzewania opcje. Większą uwagę zwracamy na rozwiązania, które są ekologiczne i pozwalają nam zaoszczędzić. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła, które zyskały w ostatnich latach wielu zwolenników. Jednak to urządzenie kojarzy nam się głównie z ogrzewaniem, co więc zrobić w sytuacji, gdy latem doskwiera nam upał? Czy konieczne będzie w tym przypadku dokupienie kolejnego urządzenia, jakim jest klimatyzator? Odpowiemy dziś na pytanie czym różni się pompa ciepła od klimatyzatora.

 

Czy klimatyzator to pompa ciepła?

Pompy ciepła dzielimy na rodzaje ze względu na źródło, z którego pozyskać możemy ciepło. Wyróżniamy pompę gruntową, wodą i powietrzną. Tę ostatnią można podzielić jeszcze na pompę powietrze-powietrze i pompę powietrze-woda.

Jeśli chodzi o klimatyzatory, również wyróżnić możemy kilka rodzajów. Ten najbardziej popularny określany jest jako klimatyzator typu split. Wyróżnić w nim można dwa główne elemnety – jednostkę wewnętrzna i zewnętrzną, które połączone są ze sobą tzw. rurociągiem chłodniczym. Ta pierwsza zlokalizowana jest w pomieszczeniu i składa się z parownika i wentylatora nawiewnego. Natomiast druga, czyli jednostka zewnętrzna to sprężarka, wentylator oraz skraplacz. Podczas chłodzenia ciepło pobierane jest z pomieszczenia i przekazywane na zewnątrz.

Dokładnie na tej samej zasadzie opiera się działanie pompy ciepła typu powietrze-powietrze. Tak jak klimatyzator posiada ona dwie jednostki, zadaniem pierwszej z nich jest odbieranie ciepła z powietrza i przekazywanie go jednostce wewnętrznej, która nagrzewa powietrze w pomieszczeniu.

Klimatyzacja kojarzy nam się głównie z chłodzeniem, natomiast pompa ciepła z nagrzewaniem pomieszczenia. Jednak oba te urządzenia funkcjonować mogą w obu trybach. Zatem czy klimatyzacja jest pompą ciepła?

 

Klimatyzator a pompa ciepła

Pompa ciepła i klimatyzator działają na podobnych zasadach termodynamiki. Zachodzi w nich przenoszenie energii cieplnej pomiędzy dwoma ośrodkami – pierwszy wykazuje niższą temperaturę, a drugi wyższą. Obieg pracować może w obie strony – umożliwia chłodzenie lub ogrzewanie danego pomieszczenia. Jednak zamontowanie w domu jedynie jednego z tych urządzeń, może stwarzać pewne ograniczenia.

Różnica między pompą ciepła a klimatyzacją widoczna jest w sposobie oddawania chłodu. To pierwsze urządzenie dostarcza nam bezpośredni nadmuch powietrza, podczas gdy drugie wykorzystuje pośredni czynnik – krążąca w instalacji wodę. Podczas chłodzenia w instalacji płynie zimna ciecz, natomiast w trakcie ogrzewania pomieszczeń – ciepła.

Klimatyzator w przeciwieństwie do pompy ciepła nie jest w stanie przygotować wody użytkowej oraz nie może wesprzeć ogrzewania podłogowego. Poza tym, różnicę można dostrzec również w głośności działania urządzenia – pompa ciepła zwykle pracuje ciszej.