Ogrzewanie domu za pomocą kolektorów słonecznych staje się coraz bardziej kuszącą perspektywą. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że ceny paliw kopalnych cały czas rosną. Ponadto w Polsce cały czas zwiększa się świadomość społeczeństwa na temat odnawialnych źródeł energii. Wiele osób zastanawia się więc, czy kolektory słoneczne mogą ogrzewać dom. Zanim ktoś postanowi zrezygnować z obecnie wykorzystywanej metody ogrzewania domu, warto przeanalizować takie czynniki, jak poziom nasłonecznienia czy możliwości solarów.

 

Kolektor słoneczny do ogrzewania domu a pogoda

Zanim odpowie się na pytanie, czy można ogrzać dom kolektorami słonecznymi, najpierw należy wziąć pod uwagę kluczowy aspekt, czyli pogodę. Wiele osób błędnie uważa, że na poziom energii, jaką można pozyskać z instalacji solarnej, ma przede wszystkim wpływ powierzchnia kolektorów, izolacja cieplna, czy minimalizowanie utraty ciepła w budynku. Bardzo ważne są przede wszystkim warunki atmosferyczne. Największe zapotrzebowanie na ogrzewanie przychodzi zimą oraz jesienią. Niestety, wtedy rzadko można liczyć na w pełni słoneczną pogodę, która w stu procentach wykorzysta potencjał kolektorów słonecznych.

Na ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi bardzo duży wpływ ma także nasłonecznienie. Tutaj wszystko zależy głównie od tego, w jakim regionie Polski planuje się montaż kolektorów słonecznych. Latem instalacja solarna może pobierać promienie słoneczne nawet kilka godzin. Jednak zimą czas ten spada do około 3-3,5 godzin. Ponadto w tym okresie nie można wykorzystywać zmagazynowanej energii. Jest jej bowiem tak mało, że na bieżąco jest używana do ogrzewania budynku.

 

Jak dobrać ilość kolektorów?

Aby móc ustalić, ile kolektorów powinno zamontować się w celu ogrzania budynku, należy wcześniej ustalić, ile wynosi średni poziom nasłonecznienia w regionie. Na przykład, aby ogrzać wodę dla czteroosobowej rodziny, wystarczy założyć 6m2 instalacji solarnej. Ponadto, aby ustalić optymalną liczbę kolektorów, należy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak właściwości termoizolacyjne budynku, rodzaj zastosowanej instalacji, czy przeznaczenie pozyskanej energii.

 

Ogrzewanie domu kolektorami słonecznymi — co warto wiedzieć?

Bardzo ważnym czynnikiem w przypadku kolektorów słonecznych jest termoizolacja budynku. Zrezygnowanie z mostków cieplnych, skuteczne materiały izolacyjne, czy szczelne okna i drzwi potrafią podnieść efektywność instalacji nawet o kilka, kilkanaście procent. Niestety, to nadal za mało, aby zimą cieszyć się przyjemnymi warunkami cieplnymi.

W tym celu kolektory najczęściej wykorzystywane są jako sposób na dogrzewanie budynku. Specjaliści zalecają ich montowanie w sytuacji, gdy w mieszkaniu występuje już ogrzewanie podłogowe lub jest zainstalowana pompa ciepła. Taka współpraca dwóch różnych źródeł ciepła może zmniejszyć koszty ogrzewanie nawet o kilkanaście procent. Ponadto sama instalacja solarna jest inwestycją na długie lata, która z pewnością zwróci się po niedługim czasie.