Ogrzewanie w postaci folii grzewczych staje się coraz popularniejsze. Nic w tym dziwnego, pozwala bowiem zmniejszyć rachunki za prąd, jest niezwykle ekologiczne i sprzyja alergikom oraz osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Jednak bardzo popularnym zagadnienie stanowi ogrzewanie na podczerwień a zdrowie. Wokół światła o tym zakresie długości fali narosło bowiem wiele mitów. Warto więc dokładniej przyjrzeć się problemowi i ostatecznie przekonać się, czy ogrzewanie na podczerwień jest zdrowe.

Czym jest ogrzewanie na podczerwień?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ogrzewanie na podczerwień jakkolwiek wpływa na zdrowie, warto wcześniej zastanowić się, czym w ogóle jest. Jego działanie może być wykorzystywane na dwa sposoby. Pierwszym z nich są promienniki. Ogrzewają jednak punktowo, tak więc bardziej nadają się do podwyższania temperatury w garażu czy na osłoniętym tarasie. Ponadto pobierają sporo energii (1000 W) i można się nimi łatwo poparzyć, przez co nie nadają się do pokoju dziecięcego. Drugim sposobem jest folia grzewcza. To nowoczesne, a zarazem bezpieczne rozwiązanie pomaga ogrzać dom bez zużywania dużej ilości energii elektrycznej. Można ją zamontować na każdej płaszczyźnie – zarówno na ścianie, suficie, jak i podłodze. Folie grzewcze są podłączone do sieci elektrycznej domu, a każde pomieszczenie stanowi osobny obwód. Rozwiązanie to cechuje się wysokim poziomem trwałości, a zarazem odporności na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Ponadto jest bezobsługowe i bardzo skutecznie ogrzewa cały dom.

Ogrzewanie na podczerwień — czy jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe na podczerwień to doskonałe wsparcie dla alergików, których niestety jest coraz więcej. Sprzyja temu przede wszystkim przesuszone powietrze oraz wszędzie osadzający się kurz. Grzejniki konwekcyjne nie sprzyjają alergikom, wywołują bowiem cyrkulację powietrza, a zatem unoszenie drobinek kurzu w powietrze. Folia grzewcza działa zupełnie inaczej. Wysyła fale elektromagnetyczne, które ogrzewają powietrze bez wzburzania mas powietrza. Jak wiadomo, wilgoć osadzająca się na podłodze czy suficie może stanowić poważne zagrożenie dla alergików i astmatyków. Przyczynia się to bowiem do powstawania grzybów oraz pleśni, które niekorzystnie wpływają na układ oddechowy. W niedogrzanych, ciemnych mieszkaniach, na przykład w kamienicach, folie grzewcze mogą stanowić jedyny sposób na pozbycie się tego problemu. Ciepło generowane przez to rozwiązanie sprawi, że powstawanie groźnych grzybów oraz pleśni zostanie zahamowane.

Ogrzewanie na podczerwień a pokój dziecka

Dzięki wymienionym powyżej zaletom można śmiało uznać, że ogrzewanie podłogowe na podczerwień to najlepszy sposób na uzyskanie optymalnej temperatury w pokoju dziecka. Dzięki temu może ono spokojnie bawić się na podłodze i uniknąć przeziębienia. Ponadto rodzice mają możliwość regulacji tego parametru, aby zapewnić komfortowe warunki. Co więcej, w pokoju nie unosi się kurz w przeciwieństwie do konwencjonalnych sposobów ogrzewania. W pokoju nie ma także gorących grzejników, którymi dziecko mogłoby się poparzyć.