Wiele osób, które myślą o zainwestowaniu w pompę ciepła, martwi się o poziom hałasu towarzyszący jej pracy. Wśród użytkowników możemy usłyszeć skrajnie różne głosy – od tych, które podkreślają niezwykle ciche funkcjonowanie urządzenia, po te, które uskarżają się na nieznośne dźwięki. Czy pompa ciepła hałasuje? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

 

Pompa ciepła, hałas – czy jest się czym przejmować?

Hałas z pompy ciepła najczęściej powodowany jest przez pracę komponentów ulokowanych w jednostce zewnętrznej urządzenia, czyli wentylator i sprężarkę. Z tego powodu może się zdarzyć tak, że o ile ich dźwięki nie będą przeszkadzać domownikom, o tyle sytuacja może się przedstawiać zgoła inaczej w przypadku sąsiadów. Nie wszyscy posiadacze pompy ciepła wiedzą, że Minister Środowiska wydał specjalne rozporządzenie, które określa maksymalny dopuszczalny poziom hałasu. W przypadku domów jednorodzinnych na granicy działki nie może on przekraczać 50 dB w ciągu dnia, a nocą 40dB.

 

Wybierając konkretne urządzenie, warto mieć na względzie, czy pompa ciepła jest głośna i czy poziom hałasu mieści się w dopuszczalnych granicach. Jak to sprawdzić?

 

Pompa ciepła a hałas – jakie urządzenie wybrać, by nie zakłócać spokoju sąsiadów?

W 2015 roku weszły w życie przepisy, które zobowiązują producentów pomp ciepła do umieszczania na swoich wyrobach etykiet energetycznych. Znajduje się na nich informacja dotycząca mocy akustycznej jednostki zewnętrznej, czyli, inaczej mówiąc, poziom hałasu z pompy ciepła. To, jak jest on wysoki, zależy od mocy, z jaką pracuje urządzenie, dlatego wybierając urządzenie, powinniśmy uwzględnić również jego maksymalną moc. Należy przy tym mieć na uwadze, że im niższa będzie panować temperatura, tym hałas z pompy ciepła będzie większy.

 

Na rynku znajdziemy pompy ciepła, które emitują ciche dźwięki, na przykład na poziomie 35dB, jednak wiąże się to zazwyczaj z większym kosztem. Jeśli jednak zależy nam na komforcie własnym oraz sąsiadów i uniknięciu ewentualnych kar, warto się zdecydować na taką inwestycję. Wraz z ceną idzie w tym przypadku także jakość, a ze względu na specyfikę pomp ciepła oraz oferowane przez nie korzyści, zdecydowanie lepiej wyjdziemy na urządzeniu o długiej żywotności i bezawaryjności.

 

Czy pompa ciepła hałasuje? Jeśli tak, istnieje na to sposób

Korzyści z pompy ciepła a hałas, który wytwarza, tworzą ze sobą ogromny kontrast. Jest jednak sposób, by nieco zminimalizować głośność dobiegających z urządzenia dźwięków. W tym celu należy wybrać odpowiednie miejsce montażu, mając na uwadzę jedną, niezwykle ważną zasadę. Im więcej ścian budynku lub innych pionowych powierzchni wokół pompy ciepła, tym hałas będzie większy, ponieważ fale akustyczne będą się od nich odbijać. Korzystniej jest zamontować urządzenie na otwartej przestrzeni. Można wokół niego posadzić krzewy – jednak nie za blisko – które nieco wygłuszą przykre dźwięki. To, by pompa ciepła pracowała niemal bezgłośnie, jest więc jak najbardziej możliwe. Warto jednak zadbać o to już na etapie wyboru urządzenia.

Pompy ciepła Zielona Góra – sprawdź!