W dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na rozwiązania przyjazne dla naszej planety, w tym między innymi na pompy ciepła. Choć urządzenia te mają swoje stale rosnące grono zwolenników, wciąż nie brakuje osób, które podchodzą nieufnie do tego typu nowinek technologicznych. Nierzadko słyszy się wątpliwości co do tego, czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą i, czy w ogóle stanowi opłacalną inwestycję. W poniższym artykule przedstawiamy, jak naprawdę przedstawia się sytuacja dotycząca tego rozwiązania.

 

Pompa ciepła – czy ogrzeje dom zimą?

Każdy marzy o domu, w którym panuje komfort cieplny na optymalnym poziomie. Idealną sytuacją jest ta, gdy jego zapewnienie nie wymaga zbyt wysokich nakładów finansowych i tak właśnie dzieje się w przypadku pompy ciepła – nawet zimą. Choć dawniejsze wersje tych urządzeń mogły pracować jedynie w temperaturze do -5 stopni Celsjusza, dzisiaj producenci wyposażają swoje produkty w możliwość funkcjonowania w przypadku wartości sięgającej nawet -25 stopni Celsjusza.

Większe możliwości względem pracy gwarantuje wprowadzenie dopracowanych sprężarek o zwiększonej wydajności, a także awaryjnych grzałek elektrycznych. Trzeba przy tym zauważyć, że prawdopodobieństwo wystąpienia tak niskich temperatur w Polsce jest naprawdę niewielkie – najczęściej mieszkańcy naszego kraju mają do czynienia z temperaturą nieco poniżej zera. Z powyższych względów obawa o to, czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą, może pójść w zapomnienie.

Warto również wiedzieć, że nawet kiedy temperatura jest ujemna, w powietrzu wciąż znajduje się sporo energii, ponieważ cząsteczki nadal znajdują się w ruchu. Zamiera on bowiem dopiero wtedy, gdy temperatura osiągnie zero bezwzględne. Dlatego, choć nie da się ukryć, że wydajność pompy maleje wraz z ochłodzeniem, w czasie zimy pompa ciepła gwarantuje komfort cieplny.

 

Czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą? Wpływ ma również projekt instalacji

Można wiele dobrego powiedzieć o wydajności nowoczesnej pompy ciepła. Czy ogrzeje dom zimą – to kwestia, na którą wpływ ma również to, czy cała instalacja została zaprojektowana w sposób optymalny dla danego gospodarstwa domowego. Przy jej planowaniu należy uwzględnić takie czynniki, jak powierzchnia nieruchomości, jej kubatura, średnie temperatury na przestrzeni roku w danej lokalizacji, roczne zużycie wody, a także rodzaj zastosowanej izolacji i jej jakości. Jeżeli nie mamy pewności, czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wezmą pod uwagę wszelkie kluczowe czynniki.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także model pompy ciepła. Warto stawiać na zaufanych producentów, którzy oferują najnowocześniejsze rozwiązania. Aby urządzenie rzeczywiście nam dobrze służyło, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii, w tym na współczynnik sprawności urządzenia (COP), ilość czynnika chłodniczego, wydajność grzewczą, temperaturę zasilania systemu grzewczego oraz emisję hałasu.

To, czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą i, czy będzie się sprawować niezawodnie w dłuższej perspektywie, jest uzależnione od wielu czynników. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, najlepszą opcję stanowi zaufanie w tej kwestii specjalistom.