Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem praktycznym i wygodnym. Szczególnie w zimie po powrocie do domu miło stanąć na ciepłych płytkach czy parkiecie. Ogrzewanie elektryczne może szybko zapewnić ciepło w całym budynku. Niektórzy uważają, że jest to dosyć kosztowne rozwiązanie. Czy to prawda? Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe elektryczne i czy warto w nie zainwestować?

Czym jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie elektryczne jest alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania wodnego. Jest to system zainstalowany pod podłogą, jednak ciepło odczuwalne jest nie tylko na podłożu, ale i w całym domu, po którym rozchodzi się równomiernie. Energia cieplna przenoszona jest do powietrza za pośrednictwem fal elektromagnetycznych. Temperaturę można regulować za pomocą czujników temperatury lub termostatów. Ogrzewanie elektryczne ma różne moce cieplne, sprawdzi się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, np. w łazience. Może być jedynym źródłem ciepła w domu lub wsparciem dla innych systemów grzewczych.

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego

Takie źródło ogrzewania jest przede wszystkim wygodną opcją dla użytkownika – nie musi on donosić paliwa czy usuwać popiołu. Ogrzewanie elektryczne jest także ekologiczne, dzięki niemu redukuje się ilość smogu i zanieczyszczenie środowiska. Kolejną jego zaletę stanowi wszechstronność – może zostać zainstalowane w wielu pomieszczeniach. Należy podkreślić również jeszcze jeden atut elektrycznego ogrzewania podłogowego – cena tego rozwiązania nie jest wysoka, jeśli korzysta się z energooszczędnych urządzeń grzewczych.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty

Wydatki na ogrzewanie podłogowe można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to koszty montażu. Wiele zależy od wielkości domu, lecz w przypadku budynku średniej wielkości cena wynosi od 8 do 14 tysięcy złotych. Nie jest to duży wydatek w porównaniu ze standardową instalacją centralnego ogrzewania. Dodatkowo oszczędza się na braku konieczności wykonania kotłowni, komina i montażu orurowania. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, są one zależne od obowiązujących cen prądu, wielkości ogrzewanej powierzchni oraz klasy energetycznej budynku. W przypadku domu w średniej klasie energetycznej o powierzchni 100 m2 trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 2,5-3 tysiące złotych rocznie. Przy słabej izolacji może to być już koszt nawet powyżej 6 tysięcy złotych na rok. Natomiast przy budynkach pasywnych cena może wynieść mniej niż tysiąc złotych rocznie. By obniżyć koszty, można rozważyć zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.

Kolejną kwestią są miesięczne wydatki związane ze zużyciem prądu. W budynku pasywnym o wielkości 100 m2 zużycie może wynieść około 84 kWh, a w budynku nieocieplonym nawet ponad 1000 kWh na miesiąc. Przeciętnie zużywa się jednak między 125 a 150 kWh. Oznacza to, że koszt może się wahać od około 50 do ponad 800 zł, a średni wydatek to 180–200 zł miesięcznie. W przypadku chęci uzyskania dokładnych informacji dotyczących kosztów dobrze jest zwrócić się do firmy sprzedającej i montującej elektryczne ogrzewanie podłogowe. Tylko wtedy możliwa będzie indywidualna wycena.

Podsumowanie

Elektryczne ogrzewania podłogowe jest rozwiązaniem nowoczesnym i ekologicznym. Warto potraktować je jako alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania. Ma ono wiele zalet – jest energooszczędne, wygodne, może być stosowane w różnych pomieszczeniach, rozprowadza ciepło równomiernie, a ponadto jego cena nie jest wysoka. W razie wątpliwości przed podjęciem decyzji o instalacji dobrze zwrócić się do profesjonalistów o radę.