Wykańczając dom, powinniśmy wziąć pod uwagę różnorodne kwestie, m.in. instalację ogrzewania. Jeśli decydujemy się na pompę ciepła, jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji, gdzie chcemy ją zamontować. Urządzenie to można zainstalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wszystko zależy od tego, jaki model pompy wybraliśmy. Więcej szczegółów na temat wyboru miejsca montażu pompy ciepła znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Pompa ciepła – gdzie zamontować to urządzenie?

Pompy ciepła to urządzenia, które nieustannie zyskują na popularności. To wszystko dzięki temu, że nie potrzebują one paliwa, aby dostarczać ciepło. W efekcie nie generują spalin, kurzu i toksycznych związków niebezpiecznych dla zdrowia. Warto zaznaczyć, że pompy ciepła nie służą do produkcji energii. Urządzenia te wykorzystują energię zgromadzoną w naturze. Pompy ciepła nie muszą być montowane w kotłowni i nie wymagają specjalnego pomieszczenia. Miejsce ich montażu zależy od wybranego modelu. W sprzedaży dostępne są pompy monoblokowe, których wszystkie części umieszczone są w jednej obudowie, a także modele typu Split, składające się z dwóch elementów.

W przypadku pomp monoblokowych wewnętrznych pompę i zasobnik umieszcza się w domu, a do wnętrza, w którym są ustawione, prowadzi się dwa specjalne kanały wentylacyjne. Dzięki nim urządzenie zasysa powietrze, a następnie usuwa je po odebraniu z niego ciepła. Pompa ciepła monoblokowa wewnętrzna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest łatwa w instalacji i cechuje się estetycznym wyglądem. Na zewnątrz widoczne są jedynie dwie kratki – wyrzutowa i czerpalna. W przypadku pomp monoblokowych wewnętrznych należy pamiętać, żeby ich wyrzut nie znajdował się zbyt nisko przy ziemi, ponieważ zimą może dojść do jego oblodzenia! Nie zaleca się również montowania pomp monoblokowych wewnętrznych w niewielkiej odległości od pomieszczeń, gdzie się śpi, gdyż generują one spory hałas.

Drugi typ pomp ciepła – monoblokowy zewnętrzny – w całości montuje się przy zewnętrznej ścianie budynku lub w ogrodzie. Do wnętrza domu prowadzą dwie rury, łączące pompę z instalacją grzewczą. Należy pamiętać, że ten typ urządzeń także powinien być montowany z dala od sypialni, gdyż generuje on głośne dźwięki. Nie zaleca się jednak instalowania pomp monoblokowych zewnętrznych w dużej odległości od budynku. Wynika to z faktu, że im dalej znajduje się pompa, tym dłuższe muszą być rury, a przez to większe są straty ciepła.

Gdzie można zamontować pompę ciepła typu Split? Otóż jej jedna część musi znajdować się na zewnątrz budynku, a druga wewnątrz. Element zewnętrzny pobiera energię z otoczenia, natomiast część wewnętrzna przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Oba elementy są ze sobą połączone przy pomocy specjalnych rur. Pompy ciepła typu Split w przeciwieństwie do modeli monoblokowych nie generują wewnątrz hałasu, przez co bez obaw można zamontować je w pobliżu sypialni. Z pewnością nie obniżą one jakości snu i nie przyczynią się do bezsenności.

Nie wiesz, gdzie zamontować pompę ciepła? Skorzystaj z doradztwa fachowców!

Jesteś na etapie projektowania domu i zastanawiasz się, gdzie zamontować pompę ciepła? Nie chcesz popełnić błędu, który obniży Twój komfort korzystania z budynku na co dzień? Zwróć się po pomoc do doświadczonych fachowców, zajmujących się montażem pomp ciepła od lat! Nasz zespół ma odpowiednie kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie w instalacji tych urządzeń, dlatego jest w stanie udzielić Ci profesjonalnych wskazówek. Po zapoznaniu się z Twoimi planami budowlanymi z łatwością wskażemy Ci najlepsze miejsce do montażu pompy ciepła. Zapewniamy, że dzięki naszej pomocy Twoje urządzenie będzie działało wydajnie i nie wpłynie niekorzystnie na komfort życia mieszkańców. Zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego, mailowego lub przy pomocy formularza kontaktowego! Z przyjemnością udzielimy Ci rad i znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i profesjonalną obsługę.

Dowiedz się także ile prądu zużywa pompa ciepła!