Pompy ciepła są ekonomicznym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest obniżenie rachunków za prąd, a tym samym zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. W wyniku tego, że są instalacjami niskotemperaturowymi, potrzebują odpowiednio dopasowanego odbiornika ciepła, dzięki któremu przy takim zasilaniu będzie możliwe ogrzanie konkretnej powierzchni. Bardzo często dobrym pomysłem jest połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem płaszczyznowym, jednak ostateczny wybór uzależniony jest od naszych preferencji. Dla niektórych osób rezygnacja z grzejników nie wchodzi w grę, dlatego przed podjęciem konkretnej decyzji warto skonsultować się z zaufaną firmą oferującą profesjonalne urządzenia oraz ich fachowy montaż. Jest to sposób, dzięki któremu dobór grzejników do pompy ciepła stanie się łatwiejszym zadaniem.

Grzejniki a pompa ciepła

Decydując się na montaż pompy ciepła, powinniśmy dopasować do niej grzejnik z zasilaniem niskotemperaturowym. Nie możemy również zapominać, że grzejniki do pomp ciepła odznaczają się niewielką pojemnością wodną, a także nieco zmniejszoną masą własną. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możliwa będzie efektywna praca pompy ciepła i uzyskanie przez nas pożądanych rezultatów. Co ciekawe, urządzenie to zużywa tym mniej prądu, im niższa jest temperatura wody grzewczej.

Jak już wiemy, odpowiednie działanie pompy ciepła zależy od wyboru właściwego grzejnika. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie wybór specjalnego kaloryfera do pompy ciepła, który będzie posiadał parametry 55/45/20. Jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrych rezultatów, z których będziemy w pełni usatysfakcjonowani, warto, abyśmy zastanowili się nad wyborem grzejnika z wentylatorem. Pozwoli nam to na zwiększenie jego mocy, bez wpływu na jego wielkość.

Jakie grzejniki do pomp ciepła wybrać?

Niestety, klasyczne wysokotemperaturowe grzejniki nie będą dobrym rozwiązaniem. Wynika to ze wspomnianego już w artykule faktu, że najbardziej efektywna i wydajna jest współpraca pomp ciepła z niskotemperaturową instalacją. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wykorzystywana do zasilania woda będzie mieć nieco niższą temperaturę od tej potrzebnej do podgrzania klasycznych grzejników. Jeśli zależy nam na najlepszym rozwiązaniu, które będzie odznaczało się również dużą wydajnością i prawidłowym działaniem, warto zainwestować w grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną, klimakonwektory lub grzejniki płytowe.

Grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną

Jest to doskonałe rozwiązanie, które zostało stworzone dla pomieszczeń z dużymi oknami, wychodzącymi np. na ogród. Dzięki takim grzejnikom możliwe jest uniknięcie utraty ciepła – grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną znajdują się w podłodze, zaraz obok szyby. Ich działanie opiera się na wbudowanych wentylatorach, które reagują w sytuacji spadku temperatury poniżej konkretnego poziomu poprzez podwyższenie dynamiki przepływu powietrza.

Klimakonwektory

Są one skutecznym sposobem nie tylko na ogrzewanie wnętrza domu, ale także jego ochładzanie. Zostały wyposażone w wentylatory, przy pomocy których wywoływany jest przepływ chłodnego lub ciepłego powietrza, co uzależnione jest od aktualnej temperatury. Na rynku znajdziemy wiele wersji tych urządzeń, dlatego z pewnością będziemy mogli wybrać model dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Wśród klimakonwektorów znajdziemy wersje podłogowe, kanałowe, ścienne, a także kasetonowe.

Grzejniki płytowe

Charakteryzują się sporą powierzchnią, która pozwala na całkiem duży obszar wymiany ciepła. Możemy wybrać grzejniki jedno-, dwu- lub trzypłytowe, a także konwekcyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się podczas wymiany starej instalacji na pompę ciepła i w przypadku braku możliwości zastosowania ogrzewania płaszczyznowego.

Jakie grzejniki do pompy ciepła? Podsumowanie

Wybór grzejników do pomp ciepła nie jest łatwym zadaniem, dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą lub zrobić dokładne rozeznanie. Pompa ciepła jest wspaniałym rozwiązaniem, które przyczynia się do ograniczenia zużycia prądu, a tym samym zwiększenia naszych oszczędności. Powinniśmy zlecić jej montaż profesjonalnej firmie, która zajmie się kompleksową obsługą całego procesu.