Instrukcje obsługi kotłów i pomp ciepła często są napisane trudnym językiem, ciężkim do zrozumienia dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała styczności z takim urządzeniem. Aby ustawić odpowiednią temperaturę i zoptymalizować spalanie zazwyczaj sięgamy po dokumentację. Niestety tam napotykamy wiele nieznanych i niezrozumiałych terminów i skrótów. Jednym z nich jest histereza temperatury. Co to jest? Jakie jest znaczenie tego terminu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Histereza temperatury – co to jest?
Histereza temperatury to parametr wyrażany w Celsjuszach. Wskazuje dopuszczalną różnicę pomiędzy aktualną temperaturą a obecnym żądaniem temperaturowym. Ujmując to prostymi słowami – histereza określa, kiedy system grzewczy automatycznie ma się uruchomić, a w którym momencie wyłączyć.
Warto wiedzieć, że ustawiając za wysoką histerezę, można doprowadzić do wahania temperatur, co będzie skutkowało gwałtownym obniżeniem komfortu grzewczego. Natomiast, jeśli histereza zostanie ustawiona za nisko, system grzewczy będzie uruchamiał się zbyt często, co może skutkować znacznie szybszym zużyciem termoregulatorów.
Jaka histereza kotła na pellet?
Dobór właściwej histerezy dla kotła na pellet to jedno z najważniejszych ustawień. Optymalna wartość tego parametru uzależniona jest od powierzchni do ogrzania, warunków panujących na zewnątrz, mocy kotła, a także indywidualnych oczekiwań użytkownika co do komfortu cieplnego.
Optymalna histereza dla kotła na pellet mieści się w zakresie 3-7 stopni Celsjusza. Mniejsza spowoduje częstsze włączanie kotła, co może prowadzić do większego zużycia paliwa i obciążenia mechanizmów urządzenia. Natomiast większa sprawia, że kocioł uruchamia się rzadziej, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji, ale jednocześnie powoduje, że temperatura we wnętrzach nie jest stabilna.
Należy pamiętać, że ustawienie optymalnej histerezy kotła na pellet wymaga cierpliwości i zwracania uwagi na pewne czynniki, takie jak:
-
zużycie pelletu – jeżeli kocioł zużywa więcej pelletu niż zazwyczaj, to warto zwiększyć histerezę o 1-2 stopnie Celsjusza i kontrolować, czy zużycie spada.
-
Komfort cieplny – jeżeli temperatura w pomieszczeniach mocno się waha, można podejrzewać, że histereza została ustawiona zbyt wysoko. Wtedy najlepiej obniżyć ją o 1-2 stopnie Celsjusza.
Ustawienia histerezy można łatwo zmieniać, a eksperymentowanie z różnymi wartościami pomaga znaleźć balans między oszczędnościami a komfortem.
Co to jest histereza w sterowniku?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, histereza jest parametrem określającym dopuszczalną różnicę temperatur między aktualną wartością a tą, którą chcielibyśmy osiągnąć. Warto wiedzieć, że może ona występować w różnych funkcjach, takich jak:
-
histereza CWU – wskazuje, o ile ma obniżyć się temperatura w bojlerze od wartości zadanej, aby doszło do włączenia się pompy ciepłej wody użytkowej.
-
Histereza pomp – wskazuje, o ile może zmniejszyć się temperatura pomp od wartości temperatury załączenia.
-
Histereza kotła – wskazuje, o jaką wartość ma obniżyć się temperatura na kotle od wartości zadanej, aby kocioł się włączył.
-
Histereza termostatu – określa, o ile ma zmniejszyć się temperatura we wnętrzu, aby powiadomić urządzenie grzewcze.
Oczywiście należy mieć na uwadze, że histereza może też występować w innych parametrach, jednak powyższe przykłady pozwalają dobrze zrozumieć jej rolę.
Jaka histereza najlepsza?
Niestety nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, jaka histereza najlepsza. Jej wartość dobiera się w oparciu o specyfikę instalacji grzewczej i osobiste preferencje użytkowników. Należy przy tym pamiętać, że im stabilniejsza temperatura, tym większy komfort i niższe zużycie energii.
Podczas dobierania histerezy, warto również zwrócić uwagę na zalecenia producenta danego urządzenia. Ponadto dobrym pomysłem jest przeprowadzanie testów, które pozwalają na dopasowanie najlepszych ustawień dla konkretnego systemu.