Kolektory słoneczne na przestrzeni ostatnich lat zyskują coraz większą popularność. Społeczeństwo staje się świadome zagrożeń, jakie niesie nieekologiczne podejście do sposobów ogrzewania. Korzystanie z tradycyjnych systemów grzewczych to nie tylko niebezpieczna ingerencja w środowisko naturalne, ale również nieekonomiczne, wysokobudżetowe rozwiązanie. Naprzeciw zagrażającym życiu planety sposobom ogrzewania, stają ekonomiczne, nowoczesne i stale udoskonalane rozwiązania techniczne. Jednym z najskuteczniejszych z nich są tzw. solary. Ile kosztuje założenie solarów na wodę? W jaki sposób spełniają swoją funkcję i czy warto zainwestować w tego typu rozwiązanie?

Solary na wodę – cena i istota poprawnego montażu

Badania wykazują, że montaż solarów na wodę pozwala w ok. 70% zaspokoić potrzeby konsumentów związane z ogrzewaniem wody użytkowej. Kolektory czerpią swoją energię ze słońca, w związku z czym umieszczane są na południowych częściach dachów. Jeśli dany dach nie spełnia określonych wymagań, solary z powodzeniem można zamontować również na specjalnych stojakach, lub wykorzystać do tego np. odpowiednio ukształtowaną skarpę ziemi. Aby kompleksowo spełniały swoją funkcję, powinny być odpowiednio zamontowane. Ze względu na dużą popularność tego typu rozwiązania, coraz więcej firm decyduje się na poszerzenie swojej oferty o instalację kolektorów słonecznych. Warto jednak postawić na sprawdzone, doświadczone firmy, zapewniające rzetelne poradnictwo, indywidualne podejście do klienta i fachowość wykonania. Każda instalacja powinna być poprzedzona odpowiednio przygotowanym projektem, z uwzględnieniem wszelkich indywidualnych aspektów.

Solary na wodę to inwestycja zwrotna

Według szeregu badań, przeprowadzanych na przestrzeni ostatnich lat, można wysnuć wniosek, że średni koszt instalacji solarów na wodę dla przeciętnego domu jednorodzinnego zwraca się maksymalnie po dziesięciu latach. Istnieją również programy oferujące dofinansowanie instalacji systemów grzewczych, opartych na ekologicznych rozwiązaniach i odnawialnych źródłach energii. Niezależnie od wielkości instalacji, kolektory słoneczne kompleksowo spełniają swoją funkcję i zaspokajają potrzeby wszystkich domowników na ciepłą wodę użytkową.

Ile kosztują solary na ciepłą wodę i czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Nie ulega wątpliwości, że konwencjonalne formy ogrzewania mają duży wpływ na budżet domowy, emitują do atmosfery szkodliwe substancje, są niewygodne w obsłudze i wymagają cyklicznej ingerencji (np. poprzez systematyczne uzupełnianie opału). Odnawialne źródła energii są natomiast doskonałą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Szereg zalet, jakie posiadają solary na wodę, klasyfikuje je w kategoriach jednych z najlepszych rozwiązań systemów grzewczych. Ekologiczne podejście do sposobu ogrzewania wody użytkowej ma ogromny wpływ na jakość planety. W trosce o stabilny budżet, a także zdrowie nasze i naszej planety, zdecydowanie warto w nie zainwestować.

Sprawdź naszą ofertę