Ogrzewanie domu kotłem elektrycznym to rozwiązanie, które nieustannie zdobywa popularność. Sceptycy jako swój główny argument wysuwają wysokie ceny prądu, w ich mniemaniu jednoznacznie dyskwalifikujące ten sposób jako skuteczny i opłacalny. Jednak jak w każdym przypadku, koszty eksploatacji to problem złożony i składa się na niego wiele czynników wartych rozpatrzenia. Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Ogrzewanie domu kotłem elektrycznym – jak wygląda?

Wśród zalet zastosowania kotła elektrycznego z pewnością może znaleźć się jego budowa. Samo urządzenie jest niewielkie, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Mimo małych rozmiarów, urządzenie może spełniać swoją funkcję bez przeszkód. Wszystko to za sprawą dobrze przemyślanej konstrukcji, zawierającej wszystko to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ogrzewanie domu kotłem elektrycznym jest możliwe dzięki działaniu specjalnej grzałki, która umieszczona jest w specjalnej osłonie. Jej bezpośrednie zastosowanie chroni grzałkę przed groźnym dla niej kontaktem z wodą. W zależności od mocy samego kotła, grzałka może występować w większej ilości. Kolejnymi istotnymi elementami wyposażenia są: naczynia wzbiorcze oraz pompa obiegowa. W wysokiej jakości kotłach zastosowano zawór bezpieczeństwa, bezpośrednio chroniący urządzenie przed uszkodzeniem. Podobną funkcję pełnią ograniczniki poboru prądu, mające na celu wykluczenie zagrożenia związanego z przeciążeniem instalacji elektrycznej. Takie działanie ma też istotny wpływ na same oszczędności związane z eksploatacją. Bez odpowiednich ograniczeń ekonomiczne ogrzewanie domu kotłem elektrycznym z pewnością nie byłoby możliwe.

Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Jak w przypadku każdego rodzaju ogrzewania, faktyczny koszt korzystania z takiej instalacji może zależeć od wielu czynników. Nie jest możliwe podanie jednoznacznej wartości, która sprawdzi się w przypadku każdego gospodarstwa domowego. Różnice zaczynają się już w momencie określenia standardu, w jakim został ocieplony Twój budynek. To niebagatelna kwestia, jeśli mowa o ogrzewaniu domu kotłem elektrycznym. Słaba izolacja cieplna przyczynia się do zwiększonego zużycia energii w skali roku, a instalacja musi pracować więcej, aby utrzymać komfortowy poziom ciepła w mieszkaniu. Ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym w przypadku ocieplenia o wyższym standardzie? Wszystko zależy od wieku samego budynku – koszty będą najniższe w przypadku przestrzeni nowych, z dobrą izolacją cieplną. Warto jednak pamiętać, że na znaczne oszczędności możesz liczyć już w przypadku termomodernizacji starych budynków, podczas której standard ocieplenia znacząco się podnosi.

Wpływ na koszt ogrzewania domu kotłem elektrycznym może mieć też bezpośrednie zużycie wody użytkowej. Ta wartość zmienia się proporcjonalnie do ilości domowników, którzy z niej korzystają.

Koszty korzystania z urządzeń, jakimi są kotły elektryczne, z pewnością spadają przy wyborze sprawdzonych rozwiązań. Nasz sprzęt cechuje się świetną specyfikacją techniczną oraz nienagannym przygotowaniem do pracy, dzięki któremu ten rodzaj ogrzewania staje się wysoce opłacalny.

Sprawdź naszą ofertę kotłów grzewczych!