Rekuperator to nieodzowny element całej centralnej wentylacji z odzyskiem ciepła. Jest to urządzenie elektryczne, które jest stale podłączone do prądu. Jednak w przypadku jego utraty w przeciągu pierwszych 24 h nie będzie to tak odczuwalne. Warto wtedy jednak przewietrzyć mieszkanie. Wiele osób zastanawia się jednak, ile prądu pobiera rekuperacja i czy te działania są tak naprawdę opłacalne finansowo.

Rekuperator ile bierze prądu, czy zapłacę dużo?

Rozwiązanie wykorzystujące rekuperację jest bardzo korzystne finansowo i generuje duże oszczędności. Najkorzystniej jednak jest uwzględnić wykorzystanie tego procesu już przy etapie projektowania budynku. Oszczędności te wynikają przede wszystkim ze względu na możliwość zakupu otwieranych okien czy na braku potrzeby wznoszenia komina wentylacyjnego. Odzysk ciepła powietrza wywiewanego z budynku jest jego kluczową zaletą, ale także wymienia je na świeże, czy umożliwia sterowanie ilością powietrza w zgodzie z indywidualnymi potrzebami. Instalacja ta bowiem niesie za sobą naprawdę wiele korzyści finansowych. Jak jednak wygląda inna kwestia związana z rekuperatorem? Ile pobiera prądu?

Ile prądu zużywa rekuperacja?

Rekuperacja jest zależna przede wszystkim od objętości powierzchni, w której się żyje, a także kilku innych kwestii. Do jednej z nich należy przede wszystkim wysokość obrotów urządzenia, a także moc, której potrzebuje do działania i przynoszenia konkretnych korzyści. Inną kwestią jest także czas działania urządzenia w skali przede wszystkim dziennej. Podaje się, że rekuperator na powierzchnię 10 m2 zużywa 1,5 kW, co w przełożeniu na dobę wynosi około 10 groszy. Natomiast w przypadku 1 kW energii, która została zużyta na rekuperator możliwe jest odzyskanie do aż 13 kW energii, która używana jest do ogrzewania. Bardzo uśredniając wartości dla przeciętnego domu czy mieszkania (ok.120 m) koszt będzie oscylował w okolicach 60 groszy dziennie, niecałe 18 zł miesięcznie i mniej niż 220 zł rocznie. Założenie pracy wynosiło 8 h dziennie przy najwyższych obrotach i aktualnych, również uśrednionych cenach za energię.

Ile prądu zużywa rekuperator? W skali dnia – 0,88 kWh; miesiąca – 26,4 kWh; roku – 321,2 kWh. Mogą się one jednak znacznie różnić, biorąc pod uwagę różne rodzaje budownictwa, mniejsze lub większe ceny u dostawców prądu, a także czasu i natężenia pracy urządzenia. Istotne jest to, aby pracowało ono nieustannie. Jednak przez funkcję łatwej regulacji można te ustawienia stale poddawać zmianom. Dzięki temu w momencie gdy będzie to potrzebne ustawienia będą wynosiły maksymalną wysokość, a w trakcie nieobecności zamkną się przy tej najniższej.

Zwrot inwestycji, a także szereg innych zalet

Jest to niezwykle opłacalne rozwiązanie a zwrot kosztów, które należało ponieść w trakcie instalacji następuje najczęściej w okresie od 8 do 10 lat. W przypadku sytuacji, gdy chcielibyśmy sprzedać budynek, rekuperacja znacznie podnosi wartość budynku. Jest to niesłychanie opłacalna inwestycja w przyszłość. Niestety ze względu na bardzo niskie temperatury, które występują zimą w naszej strefie klimatycznej rekuperator nie będzie w stanie w pełni zastąpić ogrzewania centralnego. Jednak na tej płaszczyźnie można uzyskać spore oszczędności, sięgające nawet 40%. Sytuacja jest podobna w związku z klimatyzacją. Rekuperator odpowiada przede wszystkim za stałą i nienaganną wentylację budynku. W trakcie letniego dnia warto zasłonić okna by promienie słoneczne nie nagrzewały dodatkowo pomieszczeń. Stosując jednostkę chłodzącą można utrzymać niższe temperatury od powietrza wypływania z zewnątrz. Istnieją także specjalne filtry, którymi szczególnie interesują się alergicy.

Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie do zastosowania w domu już na etapie projektowania. Sprawdzić się może także w mieszkaniach.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rekuperatorów: https://innodom.pl/rekuperacja/
Są one bardzo wysokiej jakości, dostępne w atrakcyjnych cenach. W celu uzyskania większej ilości szczegółów prosimy o kontakt telefoniczny bądź drogą mailową.