Każdy z nas chce, aby w jego domu panowała optymalna temperatura. Kiedy w pomieszczeniach jest ciepło (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), przebywa się w nich po prostu przyjemniej. Z tego względu decydujemy się na rozmaite systemy i rozwiązania, które mają zapewnić nam odpowiednio wydajne ogrzewanie. Wśród nich znajdują się promienniki emitujące promieniowanie podczerwone.

Wiele osób zastanawia się, czym właściwie są tego typu urządzenia, jak działają i jak dobrać moc grzejnika na podczerwień, aby zapewniał on odpowiednią ilość ciepła w domu. Szczególnie odpowiedź na to ostatnie pytanie jest istotna podczas wybierania rozwiązań tworzących system ogrzewania w przestrzeni mieszkalnej. Postaramy się jej udzielić w tym artykule. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z jego treścią.

Grzejnik na podczerwień – co to takiego?

Ogrzewanie na podczerwień zdecydowanie różni się od klasycznego ogrzewania konwektorowego. Podczas gdy to drugie jest najbardziej powszechne i ogrzewa powietrze, to pierwsze wciąż zyskuje na popularności wśród użytkowników, ponieważ ogrzewa przedmioty. Zasadnicza różnica w sposobie działania ogrzewania sprawia, że grzejniki na podczerwień są znacznie bardziej wydajne od standardowo stosowanych rozwiązań.

Sposób działania ogrzewania na podczerwień jest dosyć prosty. Emisja ciepła w przypadku tego typu grzejników odbywa się poprzez promieniowanie. Podobny efekt uzyskiwano kiedyś przy wykorzystywaniu pieców kaflowych, jednak ogrzewanie wykorzystujące fale podczerwone jest znacznie wydajniejsze i co najważniejsze – bardziej ekologiczne.

Co więcej – promienniki mają ogromną zaletę względem innych, bardziej konwencjonalnych rozwiązań. Ciepło, które generują, jest odczuwalne w zasadzie natychmiast i nie trzeba czekać, aż pomieszczenie się nagrzeje. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędności i każdorazowo przy wyjściu z domu wyłączają wszystkie grzejniki.

Oprócz tego promienniki podczerwieni są przyjazne dla alergików. Klasyczne rozwiązania powodują bowiem ruch cząsteczek kurzu w powietrzu, co może powodować nasilanie się objawów alergii. W przypadku ogrzewania falami podczerwonymi ten problem nie występuje

Jak dobrać grzejnik na podczerwień?

Wiele osób, które zainteresowane są ogrzewaniem tego typu, zastanawia się, jaki grzejnik na podczerwień wybrać. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od kilku istotnych czynników. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia bardzo ważne jest określenie w jakiego rodzaju budynku będzie on pracować. Chodzi tutaj o takie kwestie jak zapotrzebowanie na ciepło, liczba okien czy ścian zewnętrznych. Oprócz tego duże znaczenie ma także metraż lokalu lub domu, a także to, jakie temperatury panują w mieszkaniu w czasie sezonu grzewczego. Na dobór odpowiedniej mocy grzejnika wpływ ma także to, w jaki sposób będzie on użytkowany (jako ogrzewanie uzupełniające, do łazienki, pokoju dziecięcego, korytarza czy do salonu).

Zajrzyj również do artykułu: https://innodom.pl/kable-grzejne-elektryczne-ogrzewanie-podlogowe-w-wylewce-betonowej/