Dom, który nie wymaga wysokich nakładów finansowych na utrzymanie, stał się już właściwie uniwersalnym marzeniem. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pomoże je urzeczywistnić, a oprócz tego przyniesie nam wiele innych korzyści, sprawiając, że komfort naszego życia będzie znacznie większy. Rozwiązaniem, o którym wspomnieliśmy, są kolektory słoneczne. Działanie tych urządzeń pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia niezależności energetycznej, znaczne obniżenie rachunków i nie tylko.

 

Czym są kolektory słoneczne? Jak działają?

Kolektory słoneczne są nierzadko błędnie utożsamiane z panelami fotowoltaicznymi. Kluczowa różnica między nimi zasadza się natomiast na tym, że o ile fotowoltaika wytwarza energię elektryczną, tak kolektory mają za zadanie pozyskanie energii ze słońca i przekazanie jej w postaci ciepła do posiadanych przez gospodarstwo układów grzewczych. To, jak działa kolektor słoneczny, jest ściśle związane z jego budową. Składa się on bowiem z absorbera, czyli układu, który wychwytuje energię słoneczną i zamienia ją w ciepło. Następnie jest ono przekazywane przez układ rur, który producenci wypełniają specjalnym płynem wykazującym odporność na zamarzanie. Płyn ten nagrzewa się i w układzie grzewczym przekazuje ciepło do wody użytkowej. W dalszej kolejności ulega schłodzeniu i powraca do kolektora, by ponownie się nagrzać. Przez cały ten czas odpowiednio skonstruowana obudowa zapobiega utracie ciepła, a szyba solarna zwiększa przepuszczalność promieni słonecznych.

 

Jak działają kolektory słoneczne na przestrzeni roku?

To, jak działają kolektory słoneczne, sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystać zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i basenowej, a nawet całego domu. W ostatnim przypadku urządzenia te nie mogą jednak działać samodzielnie – muszą zostać połączone z jeszcze innym źródłem energii. Dzieje się tak dlatego, że szczyt swojej wydajności osiągają w okresie między kwietniem a październikiem, co jest związane z większą ekspozycją na słońce. Warto jednak wiedzieć, że w zimę przy odpowiednim nasłonecznieniu mogą pokryć aż 60 procent zapotrzebowania na ciepło. Wiele osób obecnie decyduje się na inwestycję w kolektory słoneczne. Działanie tych urządzeń pozwala bowiem na zaoszczędzenie aż do 70 procent kosztów. Warto przy tym zaznaczyć, że inwestycja nie jest wysoka – zazwyczaj wynosi średnio 10 tysięcy złotych – a ponadto mamy możliwość uzyskania nawet do 5 tysięcy złotych z dofinansowań. Cała kwota zwraca się więc po około 10 latach, tymczasem żywotność kolektorów sięga nawet 25 lat.

 

Kolektory słoneczne – jak działają? Co zrobić, aby przyniosły oczekiwane korzyści?

Inwestor powinien przede wszystkim mieć odpowiednią wiedzę na temat kolektorów słonecznych – jak działają i jak zaprojektować instalację, by była wydajna, zaspokajała nasze potrzeby i generowała korzyści. Ta druga kwestia wymaga uwzględnienia szeregu czynników, a jeśli chcemy mieć pewność, że nasze oczekiwania zostaną spełnione długoterminowo, najbezpieczniej i najrozsądniej jest zaufać specjalistom w tym zakresie.