Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności dzięki efektywności i komfortowi, który oferuje mieszkańcom. Jest to system zapewniający równomierne rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu, eliminujący zimne strefy, a także pozwalający na swobodne aranżowanie przestrzeni bez konieczności uwzględniania grzejników. Zatem jak wykonać ogrzewanie podłogowe, aby poprawnie spełniało swoją rolę?

Czym jest i jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, w którym ciepło rozchodzi się spod podłogi. Istnieją dwa główne typy instalacji: wodny i elektryczny.

Wodne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje rurki z ciepłą wodą, które są układane pod powierzchnią podłogi. Ciepło jest przekazywane z rur do podłogi, a następnie do pomieszczenia. Ogrzewanie elektryczne z kolei wykorzystuje przewody lub maty grzewcze zasilane prądem elektrycznym.

Jak się robi ogrzewanie podłogowe?

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga starannego planowania i precyzyjnego wykonania. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża. Podłoga musi być dobrze izolowana, aby zapobiec utracie ciepła w dół.

Następnie układa się system grzewczy – rurki wodne lub przewody elektryczne – według określonego schematu, zazwyczaj w kształcie spirali bądź meandra.

Kolejnym krokiem jest wykonanie wylewki, która zakryje system grzewczy i zapewni stabilną powierzchnię podłogi. Po związaniu betonu można przystąpić do układania materiałów wykończeniowych, takich jak płytki, panele czy parkiet.

Jaka grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe?

To, jaka grubość wylewki pod ogrzewanie podłogowe zostanie wykorzystana, jest kluczowe z punktu widzenia powodzenia całej operacji. Zbyt cienka warstwa nie zapewni odpowiedniej masy termicznej. Zbyt gruba natomiast może sprawić, że system będzie się wolniej nagrzewać i chłodzić.

Zalecana grubość wylewki dla wodnego ogrzewania podłogowego wynosi zazwyczaj od 6 do 8 cm, podczas gdy dla instalacji elektrycznej może być nieco cieńsza – zwykle od 3 do 5 cm.

Ogrzewanie podłogowe co 10 czy 15 cm?

Odległość między przewodami w ogrzewaniu podłogowym wpływa na równomierność rozprowadzania ciepła. Wybór konkretnego rozstawu zależy od kilku czynników, takich jak typ pomieszczenia, jego izolacja oraz oczekiwana wydajność systemu.

Gęstsze ułożenie (co 10 cm) zapewnia równomierne ciepło, co jest szczególnie ważne w dużych i wysokich pomieszczeniach. W mniejszych oraz dobrze izolowanych przestrzeniach rozstaw co 15 cm może być bardziej ekonomiczny.

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w starym domu?

Instalacja ogrzewania podłogowego w starym domu może być wyzwaniem, ale jak najbardziej istnieje taka możliwość. Punktem wyjścia jest ocena stanu istniejącej podłogi i ocieplenia. W wielu przypadkach konieczne może być jej usunięcie oraz zastąpienie nową, dobrze izolowaną warstwą. Następnie można przystąpić do instalacji systemu grzewczego, tak jak w nowym budynku, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Warto rozważyć zastosowanie folii grzewczej jako alternatywy dla tradycyjnych systemów, a zwłaszcza tam, gdzie wysokość podłogi została ograniczona. Folia grzewcza jest cienka, dlatego łatwo ją zainstalować również w przestrzeniach wymagających modernizacji.