Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w prywatnych domach to obecnie już nie tylko interesująca nowość, ale również dostępna na wyciągnięcie ręki rzeczywistość. Decydując się na skorzystanie z możliwości dotyczących innowacyjnych instalacji, dobrze jest przemyśleć, w jaki sposób będą one działać. Rozwój technologii pozwala na połączenie działania dwóch instalacji, takich jak fotowoltaika i pompa ciepła. Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła będzie najlepsza? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze zasady dostosowywania mocy produkowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła – łączenie pracy dwóch instalacji

Ekologiczne rozwiązania stają się tak powszechne w użytku, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie nie z jednej, a z dwóch opcji naraz! Obecnie nie jest to wyzwaniem nie do osiągnięcia, szczególnie że w wielu kategoriach to odnawialne źródła energii górują nad tradycyjnymi metodami. Najlepszym tego przykładem jest fotowoltaika – dzięki niej możliwe jest pozyskiwanie energii promieni słonecznych, które w kolejnych etapach pracy instalacji zamieniane są na prąd wykorzystywany w gospodarstwie domowym. Taka instalacja działa praktycznie sama, a więc na co dzień jest bezobsługowa dla właścicieli. Co jeszcze ważniejsze, dobrze zoptymalizowana pod indywidualnym kątem instalacja fotowoltaiczna daje możliwość poczynienia ogromnych oszczędności. Gospodarstwo domowe korzystające z fotowoltaiki.

Nowoczesne ogrzewanie – jaka moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła?

Obok fotowoltaiki świetnym sposobem na usprawnienie funkcjonowania całego gospodarstwa domowego jest wykorzystanie pompy ciepła. Domy jednorodzinne zazwyczaj nie są podłączone do zewnętrznej instalacji grzewczej, a więc domownicy muszą zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury na własną rękę. Aby nie utrudniać sobie życia, dobrze jest wybierać takie instalacje, które nie wymagają dużej ingerencji ze strony użytkownika. Pompa ciepła idealnie pasuje do tego opisu. Potwierdzają to przede wszystkim jej niewielkie rozmiary, które ułatwiają wygospodarowanie miejsca niezbędnego do postawienia urządzenia. Jako profesjonaliści zajmujący się montażem takich instalacji wiemy, że nowym właścicielom zazwyczaj zrozumienie podstawowych zasad użytkowania nie zajmuje dużo czasu. Jest to spowodowane odpowiednim przygotowaniem instalacji, o co dbają najlepsi producenci.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej do pompy ciepła będzie najlepsza?

Decydując się zarówno na wykorzystanie fotowoltaiki, jak i pompy ciepła, można z łatwością zoptymalizować funkcjonowanie całego domu, dbając o sprawną pracę obydwu instalacji. Nie jest prawdą, że fotowoltaika oraz pompa ciepła nie mogą pracować jednocześnie. Wręcz przeciwnie – energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną z powodzeniem może być wykorzystywana do napędzania pompy. Kluczem jest w tym przypadku racjonalne przygotowanie. Trzeba wiedzieć, jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła będzie najlepsza. Nie ma jednej uniwersalnej wartości, którą można podać w tym temacie. Wszystko zależy od parametrów obydwu instalacji, ponieważ to one bezpośrednio decydują o tym, jaka moc będzie konieczna do optymalnej pracy. Bez zrozumienia takiego kontekstu trudno oczekiwać zachowania pełnej wydajności.

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła – przydatne informacje

System fotowoltaiczny może z powodzeniem współpracować z pompą ciepła, jednak tylko przy określeniu dokładnych parametrów. Gdy instalacja będzie współpracowała z siecią energetyczną, to przy projektowaniu całego systemu trzeba dążyć do możliwie jak najwyższego wskaźnika zużycia własnego. Pozwoli to na poczynienie znacznych oszczędności w pracy systemu na co dzień. Podstawowym parametrem jest również wskaźnik zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym. W kolejnych krokach oblicza się moc nominalną instalacji PV. Wszystkie te działania powinny zostać przeprowadzone przez specjalistę posiadającego odpowiednie doświadczenie w łączeniu pracy instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła.