Jaki kocioł grzewczy wybrać?

Podczas zakupu właściwego pieca warto już wcześniej zainteresować się jego parametrami, które zagwarantują nie tylko większą wydajność, ale także dłuższą żywotność, bez potrzeby ewentualnych napraw. Sprawdź, jak dobrać kocioł grzewczy, by służył przez lata.

Piece z podajnikiem

Podajnik w kotłach grzewczych jest stosunkowo nową funkcją, w jaką zaopatrzone są sprzęty ocieplające pomieszczenia. Zdecydowanie ułatwia on obsługę pieca przez użytkownika, znacznie zmniejszając liczbę wizyt w kotłowni. Dodatkowo funkcja ta jest bardzo ekonomiczna oraz pozwala na utrzymywanie czystości w okolicy pieca, a dzięki odpowiedniemu paliwu stanowczo ogranicza powstawanie odpadów. Niektóre z tych sprzętów wyposażone są w internetową aplikację, umożliwiającą kontrolę spalania – to świetna opcja dla osób przebywających głównie poza domem.

Piec z podajnikiem to idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy nie spędzają całego czasu w domu – regulowanie temperatury w pomieszczeniach za pomocą tego pieca następuje automatycznie, oszczędzając użytkownikowi zmartwień.

Paliwo i jego rodzaje – jaki kocioł grzewczy sprawdzi się najlepiej?

Piece z podajnikiem to nowoczesna alternatywa dla ich starszych, zasypowych wersji. By poprawnie z nich korzystać, należy zaopatrzyć się we właściwy opał, który umożliwi sprawną i prawidłową pracę kotła. Jaki opał zatem sprawdzi się najlepiej do pieców z podajnikiem?

  • ekogroszek – mimo wyższej ceny posiada niską zawartość siarki i popiołu, zapewniając tym samym ekologiczne spalanie;
  • pellet i agropellet – również są paliwami ekologicznymi, wytworzonymi z odpadów drzewnych z biomasy.

Niestety, nie każdy piec pasuje do danego opału! Bardzo istotnym jest, by przed zakupem kotła na opał sprawdzić jego parametry i dowiedzieć się, do jakiego rodzaju paliwa jest on dostosowany.

Jaki kocioł grzewczy wybrać?

Podczas wybierania pieca należy zwrócić uwagę na jego moc – istotna jest tutaj zasada „im większy budynek, tym większa moc kotła grzewczego”. Jaka moc będzie odpowiednia?  Warto pamiętać, by była ona dostosowana do warunków mieszkalnych – zbyt duża może stanowczo obciążyć budżet finansowy. Dodatkowo, jeśli piec umieszczony będzie w nowym budynku, konieczne będzie posiadanie świadectwa energetycznego. To jeden z niezbędnych warunków umożliwiających zainstalowanie ogrzewania.

Piece na ekogroszek o mniejszej mocy sprawdzą się w przypadku pomieszczeń ze szczelnymi oknami lub w budynkach i lokalach, gdzie przeprowadzono prace termomodernizacyjne – wtedy optymalnym rozwiązaniem będzie wybór pieca o mocy 80–90W/m2. W przeciwnym razie sprawdzi się piec o mocy 100–120 W/m2. Poza mocą w piecach z podajnikiem na ekogroszek warto też zwrócić uwagę na inne istotne szczegóły, między innymi na rodzaj sterowania, prosty sposób obsługi, cenę sprzętu i dostępność części zamiennych, a także rodzaj paliwa i jego metodę podawania czy też kierunek wylotu spalin.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup pieca na pellet, przed jego wyborem zwróć uwagę na ilość miejsca w Twojej piwnicy. Powinieneś przeznaczyć odpowiednią przestrzeń nie tylko na sam kocioł, ale także do swobodnego poruszanie się w jego obrębie. Takie kotły grzewcze są doskonałym rozwiązaniem, jeśli nie masz głowy do skomplikowanych instrukcji oraz dbasz o ochronę środowiska – sprzęty te są bowiem niezwykle ekologiczne. Kotły na pellet dodatkowo ułatwiają magazynowanie opału oraz – w stosunku do swojej jakości – są dość tanie. Podczas używania kotłów na pellet i agropellet należy pamiętać o dostosowywaniu ich mocy do wybranej powierzchni, tak by pracowały one z mocą nominalną.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kotła elektrodowego, którego działanie opiera się na przepływie prądu pomiędzy zanurzonymi w wodzie elektrodami. Kotły elektrodowe stanowią doskonałą alternatywę dla pozostałych systemów grzewczych, a dodatkowo są ekologiczne i świetnie sprawdzają się przy popularnych instalacjach fotowoltaicznych. Warto też dodać, że są one niskoemisyjne, a ich obsługa nie jest skomplikowana.