System ogrzewania jest jedną z najważniejszych instalacji znajdujących się w każdym budynku, z którego regularnie korzystamy w domu, kamienicy czy biurowcu. Wybrane rozwiązanie zawsze musi być dopasowane do zapotrzebowania cieplnego nieruchomości. Ostatnimi czasy coraz częściej odchodzi się od popularnego gazu czy urządzeń wykorzystującej materiały opałowe. W niniejszym tekście podpowiemy, jaki piec elektryczny wybrać.

Nie różnią się za bardzo od znanych wszystkim piecyków gazowych. Nie wymagają jednak uruchamiania procesu spalania, ponieważ ciepło jest wytwarzane w zamkniętym systemie. Z tego również powodu są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu. W tym przypadku nie ma ryzyka ulatniania się szkodliwego gazu, a także wybuchu czy powstania pożaru. Jeszcze kilkanaście lat temu stosowanie pieców elektrycznych było bardzo drogie, jednak z roku na rok powstają nowe i przede wszystkim bardziej wydajne konstrukcje, coraz częściej porównywane ekonomicznie do ogrzewania gazowego, a czasami dające nawet lepsze wyniki finansowe. Ponadto są o wiele lepsze dla środowiska, niż piece opałowe.

Piec elektryczny – jaki wybrać?

Nie ma jednego urządzenia pasującego do każdego obiektu. Wiele zależy przecież od jakości izolacji budynku oraz jego metrażu, a konkretniej kubatury. Zdarza się bowiem, że kupując urządzenie na podstawie wyłącznie informacji o zalecanej powierzchni można nabyć niedostatecznie efektywny sprzęt, na przykład ze względu na wysokie sufity (np. w kamienicach). Jednak nowoczesne piece elektryczne anodowe są tworzone w taki sposób, że mogą być łączone szeregowo, tym samym zwiększając efektywność całego systemu.

Kupując piec elektryczny należy też się zastanowić, czy urządzenie będzie służyło wyłącznie do ogrzania mieszkania, czy może dodatkowo ma ogrzać wodę użytkową, czyli płynącą w instalacji wodnej. Te drugie muszą być oczywiście bardziej wydajne.

Istotnym elementem przy wyborze pieca jest jego sterowanie, zwłaszcza możliwość podłączenia sterownika pokojowego. Dzięki nim można ustawić preferowaną temperaturę, a system będzie się włączał przy jej utraceniu oraz wyłączał przy uzyskaniu.

Warto więcej dowiedzieć się o znaczeniu dobrej izolacji budynku. Okazuje się, że zapotrzebowanie energetyczne przy ogrzewaniu elektrycznym wynosi nawet 200 kWh/m2 na rok dla obiektów starych, o słabej izolacji termicznej. Stare domy z przeprowadzoną termomodernizacją to ok. 70 kWh/m2 na rok, natomiast nowoczesne budowle o wydajnej izolacji to ok. 35 kWh/m2 na rok. Wybierając piec należy obliczyć, czy dane urządzenie będzie spełniało wymogi dla danej powierzchni i zapotrzebowania energetycznego.

Jaki piec elektryczny wybrać? Wybierz kotły anodowe!

Posiadamy wydajne kotły anodowe wyposażone w specjalistyczne sterowniki, ułatwiające kontrolę nad urządzeniem. Są szczególnie wydajne przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej. Zapewniamy nie tylko projekt i realizację systemów ogrzewania, ale także wydajne rozwiązania w zakresie fotowoltaiki!

Dowiedz się więcej na temat kotłów anodowych z naszego artykułu: https://innodom.pl/kociol-elektrodowy-co-to-jest-i-jak-dziala/.