Chcesz skorzystać w domu z nowoczesnego ogrzewania i cieszyć się pełnym komfortem w zimnym okresie roku? Zależy Ci na ekologicznym i skutecznym rozwiązaniu? Z tego powodu warto skorzystać z elektrycznego systemu, a spośród licznych metod na szczególną uwagę zasługują kable grzejne. Jak dobrać ich ilość, jakie kable grzejne wybrać i dlaczego warto to zrobić?

Kable grzejne

Kable grzejne to przewody, umieszczane zaraz pod posadzką. Mogą szybko się nagrzać, dlatego są dobrym rozwiązaniem w ramach ogrzewania podłogowego. W przeciwieństwie do rur transportujących wodę, nie zapowietrzają się, są tak samo ciepłe na całej ocieplanej powierzchni, a także są o wiele łatwiejsze w montażu. Ich instalacja nie grozi także zalaniem. Jeżeli zastanawiasz się pomiędzy kablami grzewczymi a matą grzewczą, zajrzyj do naszego artykułu: https://innodom.pl/kable-grzewcze-a-mata-grzewcza-do-ogrzewania-podlogowego-ktore-wybrac/.

Jakie kable grzejne wybrać?

Po pierwsze warto kupować wyłącznie sprawdzone produkty. Kable grzejne wątpliwej jakości mogą się uszkodzić, a ich wymiana wymagałaby demontażu całej posadzki. Z tego powodu należy wybierać wydajne i trwałe modele. Ponadto konieczne jest właściwe dobranie długości kabla. Zwykle nie można skracać czy przedłużać przewodu, dlatego to szczególnie ważne. Uznaje się, że w nowym domu (posiadającym właściwą izolację termiczną) na m2 podłogi powinno przypadać około 70-90 W mocy. Im gorsza izolacja obiektu, tym więcej kabli grzewczych powinno się zastosować. Przewody mogą być uzupełnieniem posiadanego systemu ogrzewania lub samodzielnym rozwiązaniem c. o.

Jak układać kable grzejne?

Kable grzejne powinny być ułożone w odległości 5-15 cm od siebie. Dzięki temu ogrzewanie będzie efektywne oraz równomierne. Odbywa się z wykorzystaniem siatki, do której przytwierdza się je taśmą lub inną techniką mocującą. Jeśli sytuacja dotyczy montażu ogrzewania podłogowego w kuchni lub łazience, należy dodatkowo wykorzystać warstwę izolacyjną, co zabezpieczy podłogę przed wnikaniem wilgoci, a więc tym samym instalację przed uszkodzeniami. Następnie kable trzeba zalać warstwą betonu (5-10 cm) pamiętając, że również koniec i początek przewodu muszą zostać zalane.

Kable grzewcze a ekonomia systemu

Może się wydawać, że ogrzewanie przy pomocy kabli pochłania sporo energii elektrycznej, przez co jest stosunkowo drogie. Po pierwsze przewody bardzo szybko się nagrzewają, a energia jest kumulowana w posadzce, a później oddawana do pomieszczenia. Po drugie, kable grzewcze nie są droższe w eksploatacji od popularnego ogrzewania gazowego. Po trzecie, tego rodzaju systemy są głównie przeznaczone dla obiektów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Dzięki nim można samodzielnie wygenerować prąd potrzebny do zasilenia ogrzewania, a więc koszt eksploatacji kabli będzie ograniczony do minimum.

Jakie kable grzejne? WarmUp!

WarmUp to bardzo wydajne kable grzejne, wyróżniające się ekonomią pracy i skutecznością. Nasi specjaliści mogą dla Ciebie zaplanować system z uwzględnieniem posiadanej izolacji w budynku oraz metrażu pomieszczeń. Zajmiemy się także profesjonalnym montażem.