Czy zastanawiasz się nad instalacją nowoczesnego systemu ogrzewania podłogowego w swoim domu? Pomyśl tylko – ciepła podłoga oznacza, że chodzenie po niej boso nawet w czasie chłodnych miesięcy będzie przyjemnością. Koniec z zimnymi stopami! A to tylko jeden z wielu plusów. Przed zdecydowaniem się na tę technologię musisz jednak dokonać ważnego wyboru: postawić na kable grzewcze czy matę grzewczą?

Ogrzewanie podłogowe pozwala na znacznie dokładniejszą kontrolę temperatury niż tradycyjne systemy grzewcze. Wynika to nie tylko z możliwości instalacji indywidualnego termostatu w każdym pomieszczeniu, ale przede wszystkim z równomiernego i stałego rozprzestrzeniania się ciepła, co nie jest możliwe w przypadku systemów centralnego ogrzewania. Pozwala to na zauważalną oszczędność energii, a także i znaczne korzyści finansowe. Co więcej, ponieważ wszystkie elementy infrastruktury grzewczej są ukryte, ogrzewanie podłogowe oszczędza zmartwień związanych z dopasowaniem grzejnika do aranżacji wnętrza. Dodatkowo zapewnia doskonałą wydajność. Ogrzewanie podłogowe nie sprzyja unoszeniu się kurzu, więc jest rozwiązaniem przyjaznym alergikom. Dodatkowo, jeśli system prawidłowo zainstalowany, nie wymaga konserwacji.

Jaki system ogrzewania podłogowego wybrać?

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe z pewnością zmieni wiele w Twoim domu. Skąd jednak możesz wiedzieć, który produkt będzie dla Ciebie najlepszy? Wybór właściwego systemu ogrzewania podłogowego będzie zależał przede wszystkim od wielkości i kształtu danego budynku i pomieszczeń w nim się znajdujących.

Istnieją dwa główne typy ogrzewania podłogowego: system mat oraz system kabli. Oba znajdą swoje zastosowanie przy każdym typie podłóg. Warto wspomnieć o tym, że montaż musi mieć miejsce już na etapie wylewki.

  • System matowy składa się z kabla grzejnego, który jest już wstępnie przymocowany do siatki, którą przykleja się do podłoża.
  • System kabli jest tworzony z przewodu grzewczego osadzonego na spirali, który jest prowadzony po podłodze i przyklejany taśmą mocującą.

Mata grzewcza do ogrzewania podłogowego

Zaletą systemu mat z pewnością jest szybkość i łatwość instalacji. Mając już wstępnie przygotowane komponenty, wystarczy jedynie ułożyć matę po pomieszczeniu. Przecinając jedynie siatkę, bez korygowania kabla, można łatwo dopasować ją tak, aby pokryła całą podłogę. Mata grzewcza do ogrzewania podłogowego będzie dostarczona z samoprzylepną siatką, co pozwala na przyklejenie jej bezpośrednio do danego podłoża. Zaleca się, aby w czasie montażu siatka znajdowała się nad kablem, gdyż zapobiega to potencjalnemu uszkodzeniu przewodów podczas układania płytek.

Kable grzewcze do ogrzewania podłogowego

System oparty na luźnych przewodach jest zazwyczaj stosowany tam, gdzie pomieszczenie jest zbyt małe lub podłoga zbyt nieregularna do zastosowania mat. To rozwiązanie idealnie nadaje się do łazienek. Kable grzewcze Zielona Góra do ogrzewania podłogowego zapewniają większą elastyczność w manewrowaniu przewodem grzewczym, jednak podczas montażu należy zwrócić uwagę prawidłowe odstępy między elementami, aby cały system ogrzewał podłogę równomiernie. Im bliżej siebie będą ułożone przewody, tym większy poziom ciepła zostanie uzyskany, a pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej. System kablowy jest montowany do podłoża przy użyciu taśm mocujących, z reguły o splocie płóciennym. Kable grzewcze są znane nieco dłużej niż maty, w związku z czym niektórzy instalatorzy mogą być lepiej zaznajomieni właśnie z tą technologią. Warto pamiętać także o tym, że instalacja systemu kablowego jest dużo bardziej czasochłonna niż w przypadku mat.

Sprawdź ofertę kabli grzewczych od Innodom!