Nieustannie rosnące rachunki za ogrzewanie sprawiają, że właściciele domostw poszukują ekonomicznych rozwiązań. Świetną alternatywę dla tradycyjnych paliw kopalnych stanowią odnawialne źródła energii. Nie tylko gwarantują oszczędności, ale również są bezpieczne dla środowiska. W ostatnim czasie wśród rozwiązań ogrzewania domu największą popularnością cieszą się pompy ciepła i kable grzewcze. Wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, na które z nich warto się zdecydować. My rozwiewamy wątpliwości, dlatego przedstawiamy wady oraz zalety obu tych rozwiązań.

Kable grzewcze czy pompa ciepła?

Osoby budujące energooszczędne domy często zadają sobie pytanie, co lepiej wybrać: kable grzewcze czy pompy ciepła. Odpowiedź nie jest prosta. Oba te rozwiązania mają sporo zalet. Aby wskazać to lepsze, należy na początku dokładnie przyjrzeć się zarówno pompom ciepła, jak i kablom grzewczym.

Pompa ciepła – wady i zalety

Pompa ciepła to centralne urządzenie grzewcze, które bez przeszkód może zastępować kocioł zasypowy. Działa bardzo podobnie do lodówki, lecz nie chłodzi, a grzeje. Największą zaletą pomp ciepła jest fakt, iż są one bardzo energooszczędne. Pobierają nawet 60% mniej prądu niż piece elektryczne. Duży plus tych urządzeń stanowi ekologiczność. Nie wydzielają żadnych spalin, które niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Ponadto pompy ciepła są bardzo bezpieczne. Montując je w swoim domu, masz pewność, że nie dojdzie do wybuchu ani zaczadzenia. Użytkownicy pomp cenią je również za fakt, iż są praktycznie bezobsługowe.

Gdy już znane są zalety pomp ciepła, warto przejść do wad. Nie ma ich wielu, jednak każde urządzenie grzewcze posiada pewne minusy. Za największy uznawana jest cena. Trzeba przyznać, że na chwilę obecną pompy ciepła nie należą do tanich urządzeń. Ponadto należy je umieścić w odpowiednim miejscu, gdyż bywają hałaśliwe.

Kable grzewcze – wady i zalety

Kable grzewcze to przewody dwużyłowe, posiadające twardą powłokę. Nieustannie zyskują na popularności. Mają bardzo wiele zalet i naprawdę mało wad. Ich największym plusem, podobnie jak w przypadku pomp ciepła, jest energooszczędność. Dzięki nim można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ponadto kable grzewcze dają możliwość montażu podczas wylewania betonu w czasie budowy lub remontu. Dużą zaletą kabli jest również fakt, iż są niedrogie w utrzymaniu oraz bardzo trwałe. Służą przez długi czas i świetnie spełniają swoje funkcje. Dodatkowo nie zajmują one miejsca, przez co sprawdzają się nawet w niewielkich budynkach.

Za ich wadę uważa się fakt, iż nie należą do najtańszych opcji ogrzewania. Montaż to niemała inwestycja. Jednak trzeba przyznać, że zalety zdecydowanie przeważają nad wadami.

Kable grzewcze czy pompa ciepła – opinie na temat obu rozwiązań

Gdy już znasz wady i zalety pomp ciepła oraz kabli grzewczych, z pewnością łatwiej będzie Ci dopasować urządzenie do swoich potrzeb. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych systemów jest lepszy. Oba posiadają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jednak, aby stwierdzić, w który lepiej zainwestować, trzeba się zastanowić nad swoimi oczekiwaniami oraz możliwościami.

Jeśli jesteś na etapie budowania domu lub remontu i dopiero przygotowujesz się na betonową wylewkę, możesz zdecydować się na kable grzewcze. Jeśli jednak masz już posadzki i szukasz odpowiedniego ogrzewania, sięgnij po pompę ciepła. Weź również pod uwagę metraż domu. Jeśli jest niewielki, warto zdecydować się na kable grzewcze, które nie zajmują miejsca. Jeśli jednak dysponujesz sporą przestrzenią, możesz bez obaw skusić się na pompę ciepła.

Jeśli wybrałeś urządzenie dla siebie, skorzystaj z naszej oferty. Doświadczony zespół zajmuje się profesjonalnym doborem i montażem pomp ciepła oraz kabli grzewczych. Opinie klientów potwierdzają, iż nasze usługi cechują się bardzo wysoką jakością. Jesteśmy przekonani, że spełnimy Twoje oczekiwania.

Zobacz także