Kocioł elektrodowy to nazwa, która z pewnością obiła Ci się o uszy. To urządzenie, które znane jest ze swojego działania związanego z wydajnym oszczędzaniem energii elektrycznej przy jednocześnie wysokich właściwościach grzewczych. W tym momencie możesz zadać uzasadnione pytanie: w jaki sposób się to dzieje? Dowiedz się, jak działają kotły anodowe oraz czym są te zaawansowane urządzenia.

Kocioł elektrodowy – co to jest?

Kotły elektrodowe są elektronicznymi urządzeniami do podgrzewania wody. Zastanawiasz się pewnie, jak działa kocioł elektrodowy? Zasada działania takiego sprzętu opiera się na podgrzewaniu cieczy na zasadzie elektrolizy soli na jony, podczas której uwalniana jest duża ilość energii cieplnej. Taki sposób wykorzystania energii elektrycznej w ostatnich latach znalazł swoje miejsce zarówno w środowisku przemysłowym, fabrycznym, jak i w domowych kotłach elektrodowych.

Kocioł anodowy to urządzanie o prostej konstrukcji – strukturalnie większość tego typu urządzeń to metalowe rurki pokryte poliamidem, który działa jak izolator. Przewody do wlotu i wylotu chłodziwa oraz zaciski zasilania i uziemienia są przyspawane do większej rury. Rura jest szczelnie uszczelniona z jednej strony, a z drugiej wkładany jest do niej blok elektrod, odizolowany od korpusu nakrętkami poliamidowymi.

Większość nowoczesnych kotłów elektrodowych jest wyposażona w automatyczny system sterowania z ochroną przed przepięciami i jednostką rozruchową. Droższe modele mogą być wyposażone w pilota wraz z modułem GSM. Obecność kontrolera utrzymuje ustawioną temperaturę chłodziwa dla optymalnego zużycia energii.

Co więcej, kotły anodowe dzielone są na otwarte i zamknięte według zasad dystrybucji chłodziwa w strukturze danego systemu grzewczego. W systemach otwartych płyn chłodzący porusza się pod wpływem naturalnego obiegu podczas ogrzewania, wchodząc do grzejnika, oddaje ciepło i wraca z powrotem do kotła. Systemy zamknięte są wyposażone w zbiornik wyrównawczy i pompę obiegową, która jest potrzebna na początkowym etapie podgrzewania chłodziwa.

Kocioł elektrodowy – zasada działania

Zarówno fabryczne, jak i domowe kotły elektrodowe działają na tej samej zasadzie. Między dwiema elektrodami powstaje różnica potencjałów. W tym przypadku elektrodą zerową jest zwykle sam korpus urządzenia, natomiast faza jest dostarczana do umieszczonego wewnątrz metalowego pręta, w którym znajduje się chłodziwo do kotłów elektrodowych, czyli woda z pewnym procentem rozpuszczonej w niej soli.

Po przyłożeniu napięcia do elektrod następuje elektroliza cząsteczek soli, podczas gdy ujemnie naładowane jony pędzą do „plusa”, a dodatnio naładowane cząstki do minusa. Po rozłożeniu na jony sama sól staje się przewodnikiem prądu elektrycznego, który przechodząc przez ciecz, bardzo szybko ją nagrzewa. Im wyższe stężenie soli, tym bardziej elektrycznie przewodzący jest płyn chłodzący. Przy określonym stosunku wody i soli ciecz może stać się pełnoprawnym przewodnikiem prądu, powodując możliwe zwarcie. I odwrotnie, jeśli jest za mało jonów, nagrzewanie nastąpi bardzo powoli. Woda destylowana w ogóle nie przewodzi prądu, więc w takiej sytuacji nie będzie się nagrzewać.

Stąd jasne jest, że prawidłowe działanie całego systemu podgrzewania wody zależy bezpośrednio od dobrze przygotowanego płynu do kotłów elektrodowych, w którym zawarte musi być odpowiednie stężenie roztworu. Wtedy działanie prądu elektrycznego na ciecz będzie najskuteczniejsze pod względem uwalniania energii cieplnej, zapewniając możliwie jak najoszczędniejsze i wydajne działanie całego systemu grzewczego domu lub fabryki. Inne, równie skuteczne urządzenia grzewcze możesz znaleźć w serwisie InnoDom.pl, gdzie czekają na Ciebie zaawansowane technologicznie urządzenia dla prywatnych posesji i hal produkcyjnych, które charakteryzują się energooszczędnym działaniem i przyjaznością dla środowiska.

Sprawdź także:

Klimatyzacja Zielona Góra

Pompy ciepła Zielona Góra

Kable grzewcze Zielona Góra

Skontaktuj się z nami