Kolektory słoneczne to obecnie coraz chętniej wybierana forma alternatywnego źródła energii. Korzysta z nich już wielu przedsiębiorców oraz osoby prywatne, które mogą dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Kolektory mogą służyć zarówno jako źródło zasilania, do ogrzewania mieszkania, jak i wody użytkowej. Jest to rozwiązanie wybierane nie tylko przez osoby chcące zaoszczędzić, lecz również przez tych, którym zależy na przyczynieniu się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i dbających o środowisko. Czy kolektor do podgrzewania wody jest opłacalny? Czy warto w niego inwestować?

Kolektory słoneczne do ogrzewania wody — czym są?

Kolektor słoneczny to dobre rozwiązanie dla osób szukających alternatywnych metod podgrzania wody w swoim domu. Nie jest szkodliwe, pobiera bowiem energię ze słońca. Kolektor powinno montować się w najbardziej nasłonecznionym miejscu na dachu w celu zwiększenia jego efektywności. Padające promienie nagrzewają powierzchnię, a wygenerowane ciepło jest następnie transportowane przez nośnik — wodę lub glikol — do zbiornika z wodą. Jednocześnie kolektor zasysa zimną ciecz ze zbiornika do momentu, aż cała zostanie ogrzana. Kolektory słoneczne do ogrzewania wody są więc świetnym sposobem na pozyskanie energii z naturalnego źródła.

Kolektory słoneczne do podgrzewania wody — cena

Ze względu na to, że kolektory słoneczne stają się coraz bardziej powszechne oraz łatwiej dostępne, ich cena regularnie spada. Na kwotę, jaką trzeba zainwestować w kupno nowych modułów, może wpływać kilka czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę powierzchnię domu oraz ilu domowników korzysta z bieżącej, ciepłej wody. Im te czynniki są wyższe, tym większa instalacja jest potrzebna.

 

Zaletą kolektorów jest to, że mają bardzo małe koszty eksploatacyjne. Nie trzeba ich cały czas czyścić. Jedynie raz na kilka miesięcy wystarczy przetrzeć je z brudu, aby zwiększyć ich efektywność. Kosztów montażu kolektorów słonecznych można uniknąć w przypadku samodzielnej instalacji. Warto jednak postawić na specjalistów. Dzięki temu można być pewnym, że cała instalacja będzie sprawna i mało awaryjna. Poza tym producenci często oferują gwarancję na swoje produkty. Warto więc postawić na kolektory słoneczne do podgrzewania wody, ponieważ ostateczna cena nie jest zbyt wysoka, samo zastosowanie pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

Kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. Efektywność i opłacalność inwestycji

Zamontowanie solarów na wodę potrafi zwrócić nawet od 1 do 3 tysięcy złotych w skali roku. Obliczenia pokazują, że inwestycja w kolektory zwróci się po około 10 latach. Ważny jest rodzaj zamontowanych modułów. Próżniowe potrafią ogrzewać wodę także zimą. Ważne jest, że solary na wodę wykazują największą skuteczność od marca do października. Producenci często zapewniają, że kolektory potrafią objąć 50-70% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Oznacza to, że wybór solarów do ogrzewania cieczy jest dobrym, dużo tańszym rozwiązaniem od innych metod.