Instalacja solarna to sprawdzony, wydajny i ekonomiczny sposób na ogrzanie wody użytkowej w gospodarstwie domowym. Zalety tego rozwiązania są powszechnie znane, co sprawia, że od wielu lat zyskuje ono kolejnych zwolenników.

Decydując się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, warto wiedzieć, jakie kolektory słoneczne wybrać, aby instalacja rzeczywiście przynosiła nam oczekiwane korzyści. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia.

Jakie kolektory słoneczne wybrać?

Najważniejszą zasadą dotyczącą tego, jakie wybrać kolektory słoneczne, jest to, aby zapewnić gospodarstwu domowemu odpowiednią ilość ciepła bez produkcji nadwyżek. Przy dokonywaniu niezbędnych obliczeń należy mieć na uwadze ogólnie przyjęte założenie, że tego typu urządzenia powinny zaspokajać nasze roczne zapotrzebowanie na ogrzaną wodę użytkową w 50-70%. Natomiast w okresie letnim powinny one stanowić jedyne źródło ciepła o tym przeznaczeniu.

Kolektory słoneczne – jakie wybrać? Jak obliczyć potrzebną moc i powierzchnię?

To, jakiej mocy potrzebujemy do ogrzania ciepłej wody użytkowej, jest jedną z pierwszych kwestii, które należy rozpatrzyć, chcąc zainstalować kolektory słoneczne. Jakie wybrać? Jak obliczyć, jaką zajmą przestrzeń?

Najpierw należy ustalić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową dla całej rodziny. Na jego podstawie określa się pojemność zasobnika – oczywiście z odpowiednim zapasem. Przy założeniu, że na każde 100 litrów przypadają 2 metry kwadratowe powierzchni czynnej kolektorów, należy obliczyć ich wymiary zewnętrzne.

Pamiętajmy, że przy ustalaniu liczby urządzeń znaczenie ma właśnie powierzchnia czynna, a więc ta, która jest zaangażowana w pozyskiwanie energii. To podstawowe kwestie, które warto mieć na uwadze, decydując się na kolektor słoneczny. Jaki wybrać? Szczegółowe obliczenia w tym zakresie wykonają dla Państwa nasi specjaliści, którzy zadbają o maksymalną wydajność instalacji.

Jakie kolektory słoneczne wybrać – płaskie czy próżniowe?

Osoby niezaznajomione ze specyfiką rozwiązań w branży grzewczej często mają problem z tym, jakie kolektory słoneczne wybrać. Płaskie czy próżniowe – to najczęstsze pytanie kierowane do naszych fachowców. Te dwa rodzaje różnią się między sobą budową. Przez długi czas uważało się, że to modele próżniowe cechują się większą wydajnością, a w związku z tym są bardziej opłacalne. Kwestia ta niestety nie jest taka prosta, choć to, czy wybierzemy kolektor płaski, czy próżniowy, niewątpliwie ma znaczenie.

Pierwszy z wymienionych modeli doskonale sprawdzi się w miesiącach letnich, natomiast w chłodniejsze dni wydajnością ustępuje on tym próżniowym. Co to oznacza w praktyce? W przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest większe latem, dobrym pomysłem będą kolektory płaskie. Natomiast próżniowe sprawdzą się wtedy, gdy zapotrzebowanie jest mniej więcej takie samo bez względu na sezon.

Kolektory słoneczne – jakiej firmy wybrać?

To pytanie jest niezwykle ważne, jeśli chcemy zainstalować kolektory słoneczne. Próżniowe czy płaskie – to kwestia, która niewątpliwie w dużym stopniu wpływa na wydajność instalacji. Warto jednak zadbać również o to, aby była ona bezawaryjna i mogła nam służyć przez wiele lat. Przy odpowiednim projekcie instalacji odczujemy wówczas największe korzyści z inwestycji w kolektory słoneczne. Jakie firmy wybrać?

Jako specjaliści w branży korzystamy wyłącznie z produktów renomowanych marek. Nasi fachowcy doradzają, jakie rozwiązanie okaże się dla Państwa najlepsze, uwzględniając indywidualne potrzeby. Stawiając na urządzenia wysokiej jakości, wykonane w sposób precyzyjny oraz z wykorzystaniem solidnych materiałów, mamy pewność, że w połączeniu z rzetelnie przygotowanym projektem instalacja będzie Państwu służyć niezawodnie przez wiele lat, dostarczając oczekiwanych korzyści.

Jeżeli wahają się Państwo, jakie wybrać kolektory słoneczne, służymy profesjonalną pomocą zarówno na etapie wyboru urządzeń, jak i przygotowywania projektu instalacji oraz jej montażu.

Dowiedz się więcej o kolektorach słonecznych.