Budując dom lub innego rodzaju budynek, należy zadbać o wiele aspektów. W Polsce często mamy do czynienia z mroźnymi zimami, dlatego bardzo istotną cechą każdego obiektu jest jego ogrzewanie. Spośród najpopularniejszych systemów tego rodzaju można wyróżnić dwa, wykorzystujące prąd lub gaz. W takim razie jakie ogrzewanie – elektryczne czy gazowe – będzie lepszym rozwiązaniem? Zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie gazowe – wady i zalety

Podczas rozważań nad tym, czy wybrać ogrzewanie elektryczne czy gazowe, na pewno od razu zwraca się uwagę na kilka czynników, przede wszystkim koszty. Niestety, w obu przypadkach nie są one szczególnie niskie. Chcąc zainwestować w system gazowy, trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy na danej działce lub w samym budynku znajduje się przyłącze gazu. Jeżeli nie, to prawdopodobnie koszty inwestycji będą wyjątkowo duże, a prace zajmą sporo czasu, a więc zwrócenie się kosztów wspomnianej inwestycji może przyjść dopiero za kilka, kilkanaście (o ile nie więcej) lat. Piece gazowe mają jednak dużą zaletę – bardzo szybko wytwarzają ciepło. Wymagają stworzenia sieci grzejników, w których będzie przepływać ogrzana woda. Jednocześnie mogą grzać wodę użytkową.

Ogrzewanie elektryczne – wady i zalety

Ogrzewanie elektryczne jest na pewno bardzo dobrą alternatywą dla ogrzewania gazowego na działkach, które nie mają podłączonego gazu. Mimo wysokich kosztów eksploatacyjnych, cena instalacji systemu grzewczego nie jest szczególnie wysoka. Ponadto ogromnym atutem ogrzewania elektrycznego jest fakt, że w jego obrębie dostępnych jest wiele metod grzewczych. Na przykład energia elektryczna może być wykorzystywana do zasilenia pompy ciepła. W tym przypadku koszty eksploatacji mogą być nawet niższe niż w przypadku gazu.

Ogrzewanie elektryczne może również dotyczyć kabli grzewczych montowanych przed podłogą, których cena nie jest szczególnie wygórowana, a ponadto ta technologia w żaden sposób nie wpływa na estetykę wnętrz – nie trzeba montować grzejników. Podobnie w przypadku folii grzewczej. Oczywiście, można też spotkać się z tradycyjnymi kotłami, które podobnie jak te gazowe mogą ogrzać zarówno pomieszczenia, jak wodę użytkową.

Co jest tańsze – ogrzewanie gazowe czy elektryczne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście, pod względem samego medium eksploatacyjnego, gaz wydaje się tańszy, jednak sprawa nie jest tak oczywista. Obecnie coraz więcej domów korzysta z odnawialnych źródeł energii, najczęściej właściciele inwestują w panele fotowoltaiczne, które mogą nie tylko zmniejszyć koszty pracy instalacji grzewczej, ale nawet ograniczyć je niemal do zera.

Jakie ogrzewanie – elektryczne czy gazowe – wybrać?

Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji w domu bez instalacji fotowoltaicznej stojącego na działce z podłączonym gazem, można śmiało wybrać ogrzewanie gazowe. Jednak w każdej innej sytuacji sugerujemy inwestycję w ogrzewanie elektryczne. Obecnie rząd oraz UE oferują liczne dofinansowania do OZE, dlatego można niższym kosztem stworzyć instalację fotowoltaiczną i cieszyć się zaskakująco tanim ogrzewaniem obiektu. Należy uwzględnić tutaj także aspekt ekologiczny, ponieważ wydobycie gazu jest szkodliwe dla środowiska.

Jeśli chcesz postawić na ogrzewanie elektryczne w swoim domu, chętnie Ci w tym pomożemy. Oferujemy kompleksowe rozwiązania z zakresu elektrycznych technik grzewczych, a ponadto instalujemy systemy fotowoltaiczne.

Dowiedz się więcej!