Ogrzewanie należy do najważniejszych systemów znajdujących się w każdym budynku mieszkalnym. Obecnie można się spotkać z wieloma stosowanymi technikami, spośród których największym uznaniem cieszą się te przyjazne dla środowiska. Dzisiaj postanowiliśmy bardziej przybliżyć temat ogrzewania elektrycznego, a dokładniej tego wykorzystującego podczerwień – co to jest, czy warto się na nie zdecydować oraz czy stanowi dobrą alternatywę dla innych technik grzewczych?

Ogrzewanie na podczerwień – co to jest?

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych ogrzewanie dotyczyło przede wszystkim węgla lub gazu, bardzo rzadko natomiast stosowano techniki wykorzystujące energię elektryczną, co na przestrzeni lat znacznie się zmieniło. Jest to związane przede wszystkim z rozwojem technologii oraz dostępnością podzespołów, ale też większą świadomością społeczeństwa na temat ekologii. W takim razie co to jest ogrzewanie na podczerwień? To technika polegająca na produkcji – jak wskazuje nazwa – fal o długości mieszczącej się w zakresie od 780 nm do 1000 mm. Najczęściej odbywa się ona za pośrednictwem folii z pasty karbonowej, w której znajduje się grzałka z grafitem, emitująca wspomniane fale. Promieniowanie podczerwone jest zdrowe dla organizmu (najbardziej przypomina ciepło zapewniane przez promienie słoneczne). Fale są długie, dlatego przechodzą przez przedmioty i ciała. Nie zatrzymują się (np. za sprawą betonowej przeszkody). Bardzo szybko nagrzewają pomieszczenia, dlatego stanowią doskonały sposób osiągnięcie komfortu termicznego. Ogrzewanie na podczerwień jest instalowane na etapie budowy lub generalnego remontu obiektu, ponieważ wspomniane folie najczęściej montuje się pod podłogą. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby znalazły się w ścianach czy suficie. Wszystko zależy od wymagań inwestora. Folia ma około pół centymetra grubości oraz jest prosta w montażu, dlatego dzięki niej istnieje możliwość przyspieszenia budowy budynku. Może być zarówno głównym, jak i dodatkowym źródłem ciepła w domu. Co interesujące, podczas ogrzewania obiektu za sprawą folii grzewczych nie dochodzi do unoszenia się kurzu, co jest dobrą wiadomością dla alergików. Co niezwykle istotne, ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne, ponieważ nie wiąże się z emisją niebezpiecznych substancji do atmosfery (jak to bywa w przypadku pieców opalanych węglem oraz niekiedy modeli gazowych).

Ogrzewanie na podczerwień – wydajność

Ogrzewanie na podczerwień cechuje się wysoką wydajnością. Jak wspomnieliśmy wcześniej, szybko nagrzewa pomieszczenie, a ponadto jest bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Można się jednak zastanawiać, jak wygląda pobór energii elektrycznej w przypadku tej techniki grzewczej. Wiele zależy od tego, ile folii zostanie użyte w budynku oraz jakiej mocy produkty zostały zastosowane. Współczesne budownictwo stawia jednak na dobrą izolację termiczną obiektu, dlatego rachunki zwykle nie są szczególnie wysokie. Oczywiście, mogą być jeszcze niższe, jeżeli postanowi się skorzystać z instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować energię elektryczną. To zmniejszy rachunki za ogrzewanie niemal do zera.