Praktycznie każdy wznoszony budynek musi posiadać instalację grzewczą, żeby zapewnić komfort osobom mającym docelowo korzystać z obiektu. Istnieje wiele technik i rozwiązań, które w wielu przypadkach są bardzo innowacyjne. W tym zakresie możemy wymienić między innymi ogrzewanie podczerwienią. W niniejszym tekście poznasz wady i zalety tej technologii. Zapraszamy do lektury.

Czym jest ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią nadal jest stosunkowo rzadko wybieranym rozwiązaniem i wiele osób nie wie, czym się charakteryzuje i jak działa ta technologia. Tak naprawdę sposób wytwarzania ciepła w tym przypadku jest bardzo podobny do tego, w jaki grzeje słońce. To przemieszczająca się energia w postaci fal elektromagnetycznych. Najłatwiej tę analogię wyjaśnić w następujący sposób – światło słoneczne sprawia, że wszystkie organizmy żywe odczuwają ciepło, jednak nie nagrzewa bezpośrednio powietrza –zwiększa ono swoją temperaturę, przejmując energię cieplną od organizmów i przedmiotów. Ogrzewanie podczerwienią działa w ten sam sposób – nagrzewa organizmy i przedmioty, a nie powietrze.

Ogrzewanie podczerwienią – zalety

Zgodnie z powyższymi danymi, zaletą ogrzewania na podczerwień jest szybkie odczuwanie ciepła, praktycznie zaraz po uruchomieniu grzejników. Co prawda powietrze w pomieszczeniu nadal nie będzie nagrzane, ale padające na człowieka fale elektromagnetyczne szybko pomogą w uzyskaniu przyjemnego odczucia rozgrzania. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest zdrowie dla ludzi i zwierząt!

Fakt ogrzewania przedmiotów i organizmów sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ w tradycyjnym grzaniu konwektorowym ciepło unosi się, a wraz z nim kurz i inne potencjalnie alergenne cząsteczki. Do tego odczuwalna temperatura jest wyższa o około 3 st. Celsjusza od faktycznej.

Folie i promienniki podczerwieni zwykle ukrywa się w konstrukcji budynku, ale, co ważne, mogą być zamontowane w dowolnym miejscu – na przykład pod podłogą, w ścianie czy w suficie. Dzięki temu można sobie pozwolić na pełną dowolność w tworzeniu konstrukcji budynku. Jest to nowoczesna technologia, dlatego panele mogą być obsługiwane na przykład za pomocą pilota zdalnego sterowania lub telefonu (przez sieć WiFi). Ponadto ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne, ponieważ nie wydziela spalin. Cechuje się też bezpieczeństwem stosowania.

Ogrzewanie podczerwienią jest możliwe dzięki pracy prostych konstrukcyjnie paneli, które cechują się długą żywotnością. Ponadto nie pobierają one szczególnie dużo energii elektrycznej. Co prawda, wyjściowo jest to dość drogie medium grzewcze, biorąc pod uwagę obecne ceny prądu, jednak przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej koszty mogą znacznie spaść, czasami niemal do zera.

Ogrzewanie podczerwienią – wady

Wady ogrzewania podczerwienią nie są tak liczne. Po pierwsze konieczne jest znalezienie innego sposobu ogrzewania wody użytkowej, ponieważ konkurencyjne piece węglowe czy gazowe mogą to robić jednocześnie. Ponadto należy wspomnieć o tym, że jeśli nie posiadasz alternatywnego źródła energii elektrycznej, ogrzewanie tego typu może być dość drogie (chyba że grzeje się dom w taryfie nocnej, o ile się taką posiada). Ponadto budynek ogrzewany promiennikami musi być dobrze ocieplony, w przeciwnym wypadku będzie bardzo szybko wytracać ciepło.

Jak widać, ogrzewanie na podczerwień jest bardzo ciekawą alternatywą dla innych technik grzewczych. Jeśli interesuje Cię ta technologia i chcesz ją wykorzystać w swoim domu lub w firmie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

 

Dowiedz się jak dobrać grzejnik na podczerwień!