Odpowiednia temperatura w domu ma duże znaczenie dla szeroko rozumianego komfortu. Szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych zależy nam, żeby we wnętrzu mieszkania było ciepło i przyjemnie. Już wiele lat temu, dzięki rozwojowi technologii i nauki pojawiły się pierwsze skuteczne i bezpieczne metody ogrzewania wnętrz. Obecnie na rynku mamy mnóstwo różnego rodzaju rozwiązań, pozwalających osiągnąć nam optymalną temperaturę w domu. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy ogrzewanie podłogowe oraz klasyczne grzejniki. Bardzo często spotykamy się z pytaniem “jakie ogrzewanie wybrać – podłogowe czy grzejniki?”, dlatego postanowiliśmy napisać artykuł, w którym porównujemy ze sobą obie te techniki. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co będzie lepsze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ogrzewanie przy pomocy grzejników jest najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem z kilku względów. Po pierwsze, jest ono stosunkowo tanie i nie ma problemu ze znalezieniem specjalistów, którzy takowe ogrzewanie wykonają. Po drugie, w przypadku uszkodzenia, naprawa nie należy do skomplikowanych i nawet w części przypadków możemy przeprowadzić ją całkowicie samodzielnie. Minusem ogrzewania za pomocą grzejników jest sposób ich pracy. Ze względu na prawa fizyki, wpływające na ciepło w pomieszczeniu, standardowe grzejniki ogrzewają ściany i sufit, a przecież nie o to chodzi. Kiepska dystrybucja ciepła jest więc największą bolączką tego typu rozwiązań.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku ogrzewania podłogowego. W tym przypadku cały system grzewczy rozłożony jest tak, aby maksymalnie efektywnie ogrzać pomieszczenie. Podgrzewana podłoga w domu jest spotykana rzadziej, mniejsza jest też ilość specjalistów zdolnych ją położyć, a w przypadku jakichkolwiek awarii musimy zdejmować podłogę. Jest ona jednak zdecydowanie bardziej efektywnym i wydajnym rozwiązaniem, niż grzejniki, dlatego właśnie zaczyna zdobywać popularność.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co tańsze?

To pytanie należy podzielić na dwie części, ponieważ jest zbyt ogólne. Jeżeli mówimy o kosztach początkowych, to grzejniki będą zdecydowanie tańsze. Wymagają bowiem mniej elementów, mniej pracy i są po prostu opcją znaną monterom. Jeśli mowa natomiast o grzaniu podłogowym, to jest to wciąż stosunkowo nowoczesna opcja, dopiero w nowych budynkach uznawana za standard, dlatego jej ceny wciąż są wysokie.

Natomiast w kwestii kosztów eksploatacyjnych, bezapelacyjnie wygrywa tutaj ogrzewanie podłogowe. Ze względu na swoje właściwości i sposób działania, grzanie tego typu umożliwia nam zaoszczędzenie kilkuset złotych w skali roku, podczas gdy ceny ogrzewania standardowego, przy pomocy grzejnika mogą wzrosnąć ze względu na rosnące ceny paliw kopalnych i gazu, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ogrzewania tego rodzaju.

Sprawdź naszą ofertę ogrzewania elektrycznego!