Opłata mocowa jest dodatkową składową rachunków za energię elektryczną, która została wprowadzona w naszym kraju w 2021 roku. Jej podstawowym zadaniem jest finansowanie systemu zapewniającego stabilność dostaw prądu.

W praktyce oznacza to wynagradzanie elektrowni za gotowość dostarczenia energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. W przygotowanym przez nas wpisie znajduje się szereg informacji, dzięki którym nasi czytelnicy mogą bliżej zapoznać się z tak ciekawym tematem.

Opłata mocowa – co to właściwie jest?

Opłata mocowa jest doliczana do rachunków za prąd i obowiązuje wszystkich jego odbiorców. Możemy ją rozdzielić na dwie grupy, a mianowicie gospodarstwa domowe, dla których jest naliczana według stałych stawek, uzależnionych od rocznego zużycia energii oraz dla przedsiębiorstw i odbiorców przemysłowych. Dla drugiej grupy opłata zależna jest od godzinowego profilu zużycia energii.

Opłata mocowa – co to jest i kto musi ją płacić?

Dla gospodarstw domowych opłata mocowa, czyli dodatkowy element rachunków za energię elektryczną, jest określana jako stała kwota miesięczna. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od zużycia prądu w poprzednim roku.

W przypadku firm rozliczenia odbywają się z uwzględnieniem zużycia w godzinach szczytowych – od 7:00 do 22:00. Takie działania mają zachęcić przedsiębiorców do efektywniejszego zarządzania energią oraz przesunięcia części zużycia na godziny nocne.

Opłata mocowa a fotowoltaika

Zależność opłaty mocowej do fotowoltaiki to kwestia, która zastanawia wielu użytkowników tak innowacyjnego systemu. Jej rozwinięcie wymaga uwzględnienia zakresu, w jakie instalacja pokrywa nasze zapotrzebowanie na prąd. Jeśli całkowicie sprosta naszym potrzebom, czyli uzyskamy w 100% samowystarczalność energetyczną, opłata mocowa nie zostanie nam naliczona.

W sytuacji, w której panele fotowoltaiczne zaspokoją nasze potrzeby na energię elektryczną jedynie częściowo, to opłata mocowa będzie nas obowiązywała w częściowym zakresie.

Dlaczego opłata mocowa została wprowadzona?

Według Urzędu Regulacji Energetyki, opłata mocowa została zatwierdzona ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Wynika to z faktu, że niejednokrotnie jako społeczeństwo korzystamy z energii w tym samym czasie, co przyczynia się do problemów z jej dostarczaniem.

Natomiast niekiedy prądu jest za dużo, a jego ceny są dużo niższe. Celem opłaty mocowej jest zachęcenie nas do bardziej równomiernego, rozsądnego korzystania z niej.

Czy fotowoltaika może zmniejszyć opłatę mocową?

Mimo iż panele fotowoltaiczne nie eliminują całkowicie opłaty mocowej, to w dużym stopniu mogą przyczynić się do jej częściowego ograniczenia. Wykorzystywanie energii w czasie, gdy instalacja działa najefektywniej, pozwala zmniejszyć ilość prądu pobieranego z sieci. Ponadto inwestycja w magazyny energii umożliwia przechowywanie nadwyżek, natomiast racjonalne zarządzanie czasem, w którym najintensywniej korzystamy z prądu, przyczynia się do odciążenia sieci energetycznej.

Komu powierzyć montaż fotowoltaiki?

Instalacja systemów fotowoltaicznych to zadanie, które warto powierzyć w ręce zaufanych ekspertów. W InnoDom pracują doświadczenie specjaliści z bogatą wiedzą i umiejętnościami, którzy do każdego zlecenia podchodzą z maksymalnym zaangażowaniem oraz uwagą. Posłużymy fachowym doradztwem, bez względu na to, czy klient posiada kapitał, czy ubiega się o dofinansowanie. Dobierzemy również rozmiar systemu do metrażu domu bądź firmy, by panele zapewniły maksymalną efektywność.

Opłata mocowa – czy fotowoltaika ma na nią wpływ? Podsumowanie

Opłata mocowa to stały element rachunków za prąd, a jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju. Fotowoltaika może pomóc w ograniczeniu kosztów energii, jednak nie eliminuje całkowicie opłaty mocowej.

Rozwiązanie skierowane jest do wszystkich odbiorców prądu, różniąc się od siebie sposobem rozliczania. Dla gospodarstw domowych stawki naliczane są w zależności od zużycia energii w poprzednim roku, natomiast dla firm – od godzinowego profilu zużycia energii.