W Polsce trzon produkcji energii elektrycznej stanowią elektrownie opalane węglem. Niestety jest to bardzo negatywne zjawisko, ponieważ odpowiadają one za emisję bardzo dużych ilości dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

Większa świadomość ekologiczna Polaków oraz chęć obniżenia rosnących rachunków za prąd sprawiają, że coraz więcej osób w naszym kraju inwestuje w indywidualne elektrownie słoneczne. Pozwalają one produkować czystą energię elektryczną przy użyciu paneli fotowoltaicznych i uzyskać dzięki temu niezależność energetyczną. Warunki do fotowoltaiki w naszym kraju są bardzo dobre, w związku z tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć produkcję prądu. Posiadając własny dom wolnostojący, firmę lub gospodarstwo rolne, możemy zdecydować się na montaż paneli na dachu lub gruncie. Który sposób jest lepszy? Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu?

Instalacja fotowoltaiczna do skutecznego działania musi być odpowiednio duża. W związku z tym składa się najczęściej z kilku lub kilkunastu paneli, które siłą rzeczy zajmują dość dużą powierzchnię. Większość osób chcąc zaoszczędzić miejsce wokół domu, decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dzięki temu nie zabiera ona miejsca i jest praktycznie niewidoczna. Wymaga to jednak odpowiedniego wzmocnienia i sposobu montażu, który nie będzie powodował uszkodzenia konstrukcji lub poszycia dachu. Należy o tym pamiętać, ponieważ montując panele w ten sposób, konieczne jest utworzenie odpowiedniego stelaża i wykonania kotwienia w poszyciu dachowym. Posiadając odpowiednio dużą działkę wokół domu lub własnego przedsiębiorstwa, warto się wówczas zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie okaże się montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej montowanej na gruncie?

Panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie mają bardzo dużo zalet. Najważniejszą jest znacznie lepsza możliwość ustawienia paneli w taki sposób, aby produkcja prądu była wysoce efektywna. W przypadku montażu na dachu jesteśmy mocno uzależnieni od kąta, pod którym jest on wybudowany. W związku z tym istnieje znacznie ograniczona możliwość modulowania kątem ustawienia instalacji. Montując panele na gruncie, możemy bez problemu ustawić je pod odpowiednim kątem oraz ukierunkować. Warto pamiętać bowiem, że instalacja będzie działała najefektywniej wówczas, gdy ustawi się ją pod kątem ok. 40-50 stopni oraz ukierunkuje na południe. Choć panele są całkowicie bezobsługowe, bardzo często może dochodzić do ich zabrudzenia. Jeżeli znajdują się na dachu, wówczas odpowiednia dbałość o ich czystość będzie znacznie utrudniona. W przypadku instalacji fotowoltaicznej ten problem zniknie i w każdej chwili będziemy w stanie oczyścić panele z zabrudzeń, liści czy zalegającego śniegu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet najmniejsze zacienienie będzie miało negatywny wpływ na działanie całej instalacji i zmniejszenie ilości produkowanego prądu.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Pierwszym elementem koniecznym do montażu jest przygotowanie podłoża. W tym celu najlepiej wykonać odpowiednie fundamenty betonowe, które zapewnią wysoką stabilność przez wiele lat. Jeżeli nie chcemy wykonywać fundamentów, wówczas konieczne będzie wwiercenie w ziemię prętów stalowych, do których trzeba będzie przykręcić całą instalację. Kolejnym elementem jest wykonanie konstrukcji. Najlepszym materiałem do tego celu będzie stal ocynkowana, posiadająca wysoką odporność na korozję. Niezwykle ważne jest to, aby cała konstrukcja była możliwie solidna i wzmocniona. Co bardzo ciekawe, dla budowy instalacji fotowoltaicznych montowanych na gruncie, których moc nie przekracza 50 kW, pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Dotyczy to również sytuacji, w których instalacja jest trwale związana z gruntem przy pomocy fundamentu betonowego. Dzięki temu nie musimy zgłaszać inwestycji do odpowiednich organów samorządowych.

Jeżeli jesteś zainteresowany instalacją paneli fotowoltaicznych na gruncie, skontaktuj się z nami. Chętnie przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy tej inwestycji.