Zarówno piec elektrodowy, jak i pompa ciepła do produkcji ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Zatem, jaka jest różnica między tymi dwoma rozwiązaniami? Które z nich jest lepsze i bardziej ekonomiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Kocioł elektrodowy czy pompa ciepła? Które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które tak naprawdę nie produkuje energii. Do wytwarzania ciepła potrzebuje ona energii zgromadzonej w wodzie, powietrzu, glebie lub ściekach. Jednak, żeby możliwy był przepływ ciepła ze strefy, w której panuje niższa temperatura do strefy o wyższej temperaturze, niezbędny jest prąd. Aby pompa ciepła funkcjonowała, energia elektryczna musi trafić do napędu jej sprężarki. O efektywności pompy świadczy tzw. współczynnik COP. Najlepiej wybierać urządzenia, których współczynnik wynosi 5. Oznacza to, że taka pompa, pobierając 1 kW prądu, jest w stanie wygenerować aż 5 kW ciepła.

W przypadku kotłów elektrodowych sto procent ciepła pochodzi z energii elektrycznej z sieci. Efektywność wysokiej jakości pieców elektrycznych wynosi ~100%. Można przez to rozumieć, że urządzenia te pobierając 1 kWh prądu, są w stanie wygenerować max. 1 kWh ciepła.

Fotowoltaika – piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Fotowoltaika stale zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, iż dzięki niej można stać się w pełni niezależnym od podwyżek cen prądu i pozyskiwać energię elektryczną w sposób ekologiczny. Ze względu, iż coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych, coraz częściej słyszymy pytania: kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Co lepiej sprawdza się przy fotowoltaice? Niestety nie da udzielić się jednoznacznej odpowiedzi. Aby stwierdzić, które urządzenie sprawdzi się lepiej, należy zadać sobie pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć nie tylko standardowe zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, ale również te na potrzeby naszego ogrzewania. Należy wziąć pod uwagę, że średnie zużycie prądu w domach jednorodzinnych wynosi od 3500 do 5000 kWh na rok. Jeśli chcesz ogrzewać cały dom prądem wytwarzanym przez panele, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie powiększenie instalacji. W przypadku pomp ciepła dla obiektów o metrażu ok. 150 m2 wystarczy dodatkowo 4 kWp mocy instalacji.

Pompa ciepła a kocioł elektryczny – które urządzenie jest bardziej ekologiczne?

Pompa ciepła w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi to wyjątkowo ekologiczny sposób na ogrzewanie budynku. Zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i pompa produkują ciepło z odnawialnych źródeł energii, przez co nie emitują żadnych szkodliwych substancji.

Kocioł elektryczny także może być ekologicznym rozwiązaniem pod warunkiem, że jest w stu procentach zasilany energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Jednak niestety piece elektrodowe zużywają sporo prądu, przez co zwykle przydomowa instalacja nie jest w stanie pokryć ich zapotrzebowania. Wtedy konieczne jest pobieranie energii z elektrowni, które emitują do atmosfery wiele szkodliwych substancji.

Dowiedz się ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym?

Sprawdź także:

Kolektory słoneczne Zielona Góra

Pompy ciepła Zielona Góra

Kable grzewcze Zielona Góra

Skontaktuj się z nami