W ostatnich latach można zaobserwować spore zainteresowanie fotowoltaiką. Oprócz tego typu sposobu pozyskiwania energii sporo osób zastanawia się, czy w parze z panelami idzie montaż pompy ciepła. Takie połączenie pozwala na zwiększenie wykorzystania pozyskanej energii cieplnej względem indywidualnych potrzeb.

 

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Pytanie: “Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens?”, zadawane jest od dawna. Odnawialne źródła energii na przestrzeni ostatnich latach stały się bardzo popularną metodą ogrzewania domu, spychając tradycyjne sposoby. Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że w dzisiejszych czasach istnieje możliwość uzyskania dość sporego dofinansowania. Dlatego w przypadku wzięcia pod uwagę wszelkich kosztów, odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens, brzmi “nie”.

 

Połączenie obu tych rozwiązań pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów. To świetna opcja zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych, którzy dbają nie tylko o niższe rachunki za prąd, ale także o czyste powietrze. Pompa ciepła połączona z instalacją fotowoltaiczną jest przyjazna dla środowiska. Ponadto współpraca obu systemów znacznie obniża koszty korzystania z ogrzewania, powodując, że instalacja działa niemal za darmo.

 

Instalacja fotowoltaiczna – czy pompa ciepła to dobry wybór?

Inwestycja w montaż pompy ciepła może na samym początku odstraszać z uwagi na wysoką cenę. Jednak prawda jest taka, że tego typu inwestycja w perspektywie czasu pozwala na szybki zwrot kosztów i zdecydowane obniżenie rachunków za prąd. To świetne rozwiązanie, ponieważ pompy ciepła dzięki zaawansowanej technologii są w stanie wykorzystać energię z darmowych, odnawialnych źródeł nawet w 80%.

 

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca? Nie, a zachęta dla wszystkich osób, które mają w planach tego typu inwestycję, może być fakt, że istnieje program rządowy uwzględniający dotację. W zależności od konkretnego rodzaju pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej) istnieje możliwość otrzymania dodatkowych środków na zakup i montaż obu systemów. Wartość dofinansowania wynosi od 7 do 25 tysięcy złotych.

 

Instalacje fotowoltaiczne

Mimo tego, że obecnie sporo mówi się o odnawialnych źródłach energii, to w Polsce ten temat nadal odbierany jest dość sceptycznie. Wielu osobom wydaje się, że inwestycja w instalacje fotowoltaiczne wymaga sporego wkładu finansowego, a efekty uzyskiwane dzięki temu nie są adekwatne do zapłaconej kwoty. Prawda jest natomiast inna w kwestii montażu pompy ciepła bez fotowoltaiki. Czy warto decydować się na jedno rozwiązanie z pominięciem drugiego? Niestety nie – połączenie tych dwóch instalacji pozwala na solidne ogrzewanie domu, płacąc przy tym mniej niż przy stosowaniu tradycyjnych metod ogrzewania.

 

Kosztowne, ale efektywne połączenie instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła jest rozwiązaniem, które w naszym kraju staje się coraz popularniejsze. W tego typu systemy coraz częściej inwestują nie tylko klienci indywidualni, ale także przedsiębiorcy.