Budowa domu to prawdziwe wyzwanie. Gdy dochodzi do jej planowania i tworzenia projektu, przyszłym właścicielom zależy na perfekcyjnym wyglądzie elewacji, odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń i okien oraz zagospodarowaniu miejsca na ogród. Niestety, aby dom spełniał wszelkie funkcje użytkowe oraz był ekonomiczny, należy przemyśleć również  kwestię instalacji. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na komfort, oszczędność pieniędzy i wygodę korzystania z budynku na co dzień. Jedną z najważniejszych kwestii jest sposób ogrzewania domu i pozyskiwania energii. Wśród nowoczesnych metod grzewczych warto wymienić przede wszystkimi pompę ciepła. Jest to nowoczesne urządzenie grzewcze będące alternatywą dla tradycyjnych form ogrzewania. Energia jaką przetwarza, pochodzi z powietrza, wody albo otaczającego dom gruntu.

Pompa ciepła – czy warto ją montować? Zalety

Decyzja o wyborze właściwego rozwiązania powinna zapaść w oparciu o oczekiwania oraz potrzeby inwestora – na rynku dostępnych jest wiele modeli pomp ciepła różniących się między innymi sposobem zasilania (wyróżnia się na przykład wariant gruntowy oraz powietrzny). Urządzenia mają różne pobory mocy oraz różnią się znacząco pod względem wydajności. Aby spełniały wszystkie funkcje należycie, a przy tym były dostosowane do konkretnego domu i metrażu, należy przeanalizować wszelkie dostępne dane. Pomocna, będzie wiedza specjalistów z InnoDom, fachowa porada na każdym etapie realizacji rozwieje wszelkie wątpliwości.

Niezależnie od wyboru konkretnego urządzenia pompy ciepła korzystają zawsze z energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Tym samym, z czystym sumieniem można określać to rozwiązanie jako krok ku ekologii. Zwłaszcza, że jest to wybór na długie lata – funkcjonowanie takiego systemu grzewczego będzie miało więc nieustanny wpływ na dobrostan środowiska. Wśród zalet pomp ciepła wyróżnia się możliwość doboru źródła górnego. Do dyspozycji pozostają znane, klasyczne grzejniki oraz nowoczesne metody, takie jak choćby ogrzewanie podłogowe lub sufitowe. Wbrew pozorom nowoczesna pompa ciepła nie ogranicza w tej kwestii w żaden sposób, a wręcz przeciwnie.

Zastosowanie pompy ciepła – czy się opłaca?

Każda instalacja grzewcza niesie za sobą konkretny koszt – niezależnie, czy wybór pada na metodę tradycyjną czy na pompę ciepła. W przypadku tego urządzenia jest to wydatek, który ponosi się jednorazowo, ale jest inwestycją na wiele lat – trzeba wtenczas zapłacić za sprzęt i całą instalację wraz z profesjonalnym montażem.

Sama eksploatacja pompy ciepła nie wymaga dużych nakładów finansowych – jest to zdecydowanie tańsza opcja niż korzystanie z pieców na paliwa stałe lub tradycyjnego ogrzewania elektrycznego, ponieważ gwarantuje niskie zużycie energii. Urządzenie to wypada szczególnie dobrze, gdy porównanie dotyczy pieców np. na pellet czy kotła olejowego. Zwrot kosztów w przypadku instalacji następuje zazwyczaj w ciągu kilku lat. Zważając na poziom skomplikowania montażu, warto zaufać prawdziwym fachowcom – InnoDom, zajmuje się kompleksowym świadczeniem tego typu usług, wraz z fachowym doradztwem. Prawidłowa instalacja jest gwarancją bezpieczeństwa oraz długoletniego, bezawaryjnego działania!

Pompa ciepła – opłacalność

Według opinii wielu osób, które zdecydowały się na pompę ciepła, jest to rozwiązanie niezwykle oszczędne. Przyjmując, że zdecydowano się na wybór odpowiedniego sprzętu o prawidłowych parametrach, wszystko leży w rękach użytkownika. Temperatura, jaką większość osób chciałoby utrzymać w budynku w zimie, to około 21-22 stopni Celsjusza. Gdy wysokość ta będzie się zwiększać, będą rosły i koszty eksploatacji pompy ciepła. Nietrudno zgadnąć, że rachunki domów jednorodzinnych będą się znacząco różnić – mimo identycznego metrażu i rozkładu pomieszczeń. Opłacalność powinna być traktowana w sposób indywidualny. Jak w przypadku każdej instalacji (np. wodnej, gazowej) można łatwo zmniejszać i zwiększać wysokość opłat. Reasumując, czy pompa ciepła się opłaca? Gdy nie wymagasz utrzymywania w domu skrajnie wysokiej temperatury – tak!