Pompy ciepła cieszą się dzisiaj sporą popularnością i ciężko się temu dziwić, zwłaszcza że są wyjątkowo ekologicznym rozwiązaniem, a także wydajnym i prostym w obsłudze. Trzeba jednak wiedzieć, że montaż wspomnianego urządzenia musi wiązać ze spełnieniem kilku wytycznych. Tym razem bierzemy pod lupę odległość od granicy działki powietrznej pompy ciepła.

Powietrzna pompa ciepła – jaka odległość od granicy działki?

Pompy ciepła montujemy najczęściej na gruncie obok domu, jednak zwykle nie jest to losowy fragment działki. W niektórych przypadkach może to być również dach budynku czy jego ściana. Warto jednak pamiętać, że w przypadku działek mieszkalnych, zwłaszcza kiedy odległość między obiektami jest nieduża, trzeba wziąć pod uwagę szereg przepisów. W tym przypadku mowa o wytycznych akustycznych. Mianowicie, poziom ciśnienia akustycznego w zabudowie jednorodzinnej nie może przekraczać 40 dB na granicy działki. Warunek może być zwiększony do 45 dB, jeśli budynek znajduje się w centrach miast, dotyczy zabudowy wielorodzinnej lub mieszkaniowej z usługami.

Pompa ciepła natomiast jest urządzeniem składającym generującym hałas, najczęściej przekraczający wyżej wymienione normy. Trzeba zatem umieścić sprzęt w takiej odległości, by przy maksymalnym obciążeniu natężenie dźwięku dochodzące do granicy działki nie było wyższe od 40 dB (45 dB dla wymienionych wyjątkowych sytuacji). Warto też pamiętać o własnym komforcie, dlatego sugerujemy umieszczenie pompy ciepła od strony domu, która jest pozbawiona okien lub okna znajdują się w większej odległości od urządzenia. Dzięki temu domownicy nie będą odczuwać dyskomfortu związanego z dźwiękiem pracy pompy ciepła.

Odległość od granicy działki powietrznej pompy ciepła – jak liczyć?

Trzeba pamiętać, że każde urządzenie pokroju pompy ciepła może generować inne natężenie dźwięku. Tymczasem norma dla działek mieszkalnych jest zunifikowana. W tym przypadku nie obędzie się bez odpowiednich obliczeń. W takim razie jak liczyć odległość od granicy działki do powietrznej pompy ciepła, by spełnić wymienione wcześniej normy?

Warto wiedzieć, że ciśnienie akustyczne zmniejsza się o 6 dB na każde podwojenie odległości. Jak to wykorzystać w praktyce? Załóżmy, że producent pompy ciepła stwierdza, że głośność urządzenia zmierzona z 1 m wynosi 51 dB. Bazując na powyższej zasadzie, w odległości 2 m będzie to już 45 dB, a dla 4 m od pompy: 39 dB. Oczywiście są to dość uproszczone obliczenia, jednak pozwalają szybko poglądowo obliczyć, w jakiej mniej więcej odległości powinna znajdować się pompa ciepła od granicy działki. Przypominamy, że im mocniejsze urządzenie, tym głośniej może pracować, choć oczywiście bywają wyjątki.

Powietrzne pompy ciepła – odległość od granicy działki obliczana przez eksperta

Warto korzystać z pomocy doświadczonych ekspertów. W naszej firmie można liczyć na fachową obsługę w zakresie wyboru i montażu powietrznych pomp ciepła. Stosujemy sprawdzone urządzenia, ponadto na etapie projektu instalacji wykonujemy obliczenia, dzięki którym montaż odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami.