Coraz częściej mówi się o alternatywnych sposobach ogrzewania budynków i pomieszczeń, które bazują na tzw. czystej energii. Wiele osób zastanawia się nad elektrycznymi systemami grzewczymi, choć takie rozwiązanie z kolei budzi obawy pod kątem kosztów i wydajności – w końcu, jak wiadomo, prąd jest coraz droższy. Ostatecznie większość zainteresowanych decyduje się na montaż ogrzewania na podczerwień – w formie podłogowej lub promienników podczerwieni. Jak to działa? Czy to rozwiązanie jest lepsze niż tradycyjny kaloryfer połączony z piecem węglowym?

Jak działają promienniki podczerwieni?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym tak właściwie są promienniki podczerwieni. Są to urządzenia zasilane prądem, emitujące promieniowanie podczerwone. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta – opiera się na wykorzystaniu „grzałki”, która rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Równocześnie zaczyna ona emitować promieniowanie podczerwone, które sprawia, że znajdujące się w zasięgu promiennika przedmioty, osoby i zwierzęta zaczynają się nagrzewać. Co ciekawe, ta forma ogrzewania nie powoduje bezpośrednio ocieplania się powietrza.

Sam promiennik składa się z kliku głównych elementów – przede wszystkim wspomnianej grzałki (której działanie przypomina nieco żarówkę), ramy, panelu, który odbija promieniowanie, szyby hartowanej i sterownika. Jest stosunkowo lekki, można go zatem umieścić na ścianie lub suficie, jedynym warunkiem jest konieczność podpięcia go do prądu. Obecnie producenci oferują bardzo wiele modeli ozdobnych – promiennik może zostać ozdobiony grafiką, a dzięki eleganckiej ramce i idealnie płaskiej powierzchni do złudzenia będzie przypominał zwykły obraz, a nie grzejnik.

Czym różni się działanie promiennika podczerwieni od zwykłego grzejnika konwekcyjnego?

Te dwa sposoby ogrzewania różnią się zasadniczo wszystkim. Tradycyjna konwekcja polega na wprawianiu w ruch nagrzanego powietrza, które rozchodzi się po pomieszczeniu. Dodatkowo to już ogrzane unosi się ku górze, przez co cały proces bywa nieefektywny, zwłaszcza jeśli dany budynek nie podsiada dobrej izolacji. Tymczasem promieniowanie podczerwone działa równomiernie na wszystkie strony, nie powodując ruchu powietrza i jego przesuszania.

Odczuwalna temperatura różni się od temperatury powietrza i dużo szybciej staje się dla nas „przyjemna” i daje poczucie komfortu cieplnego – w efekcie nie trzeba aż tak nagrzewać pomieszczeń. Dzięki temu nie unosi się również kurz ani inne zanieczyszczenia, co jest bardzo ważną informacją dla alergików i osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Ogrzewanie na podczerwień działa podobnie jak promienie słoneczne, nie zawiera natomiast promieni UV – dzięki czemu niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia.

Czy warto zdecydować się na promiennik podczerwieni?

Zakup samego promiennika (lub promienników – w zależności od tego, jaka powierzchnię chcemy nimi ogrzewać) jest wydatkiem porównywalnym z kupnem innych nowoczesnych urządzeń grzewczych. Wiele osób obawia się jednak, czy koszty jego eksploatacji nie będą zbyt wysokie – w końcu jest to urządzenie, które do działania potrzebuje stałego zasilania coraz droższą energią elektryczną. Oczywiście, wiele zleży się od odpowiedniego dobrania mocy urządzeń i ich liczby do potrzeb danego budynku lub pomieszczenia, jego izolacji termicznej oraz panujących wewnątrz warunków. Ogrzewanie na podczerwień można również połączyć z instalacją fotowoltaiczną – wtedy oszczędności będą znaczne.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy taki sposób ogrzewania sprawdzi się w Twoim domu, skontaktuj się z nami – od lat montujemy w domach naszych klientów nowoczesne panele na podczerwień i jesteśmy w stanie udzielić Ci wszystkich potrzebnych informacji.