Wybierając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jakim niezaprzeczalnie są panele fotowoltaiczne, niejednokrotnie na myśl przychodzi nam pytanie o możliwość rozbudowy już istniejącej instalacji. Większej zużyciu prądu czy dodatkowe urządzenia elektryczne sprawiają, że zaczynamy rozważać zwiększenie mikroinstalacji. O czym warto pamiętać, decydując się na taki krok?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej
Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest procesem, którego przebieg zależy od potrzeb, uwarunkowań, a także wymagań danej mikroinstalacji. Nie zawsze bowiem możliwe będzie dodanie kolejnych modułów. Dlatego, jeśli planujemy znaczące zwiększenie mocy systemu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić możliwości falownika.To właśnie ten element odpowiada za zmianę prądu stałego na zmienny, czyli taki, który może dostarczać energię do wszystkich znajdujących się w budynku sprzętów. Z tego względu, gdy montaż dodatkowych urządzeń przekroczy możliwości oraz wydajność inwertera, konieczna będzie jego wymiana. Możliwy jest również zakup mikroinwerterów.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – nowe przepisy
Planując rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, musimy mieć świadomość tego, że mamy pewien obowiązek względem operatora sieci. Powinniśmy zgłosić nasze plany. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z art. 20 pkt 2. Ustawy o odnawialnych źródłach energii, gdy system został podłączony do sieci OSD, jesteśmy zobowiązani do poinformowania operatora o zmianie mocy systemu w terminie 14 dni od dnia modyfikacji.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – koszt
Dołożenie dodatkowych paneli fotowoltaicznych może wiązać się z koniecznością dokonania sporych wydatków. Koszt rozbudowy o jeden moduł zazwyczaj wynosi około kilkuset złotych. Jednak do tego musimy doliczyć wymianę falownika (w zależności od mocy), wahający się w przedziale od 6 do 8 tysięcy złotych bądź zakup mikroinwerterów w cenie od kilkuset złotych do ponad tysiąca za sztukę. Powinniśmy jednak pamiętać, że fotowoltaika jest inwestycją, która pozwoli nam obniżyć rachunki za prąd. Dzięki temu wraz z upływem czasu zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy. Mimo niebagatelnych kosztów rozbudowy to opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zadbać o swój budżet oraz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej a nowe przepisy
W grudniu 2021 roku Sejm przegłosował poprawki zakładające likwidację systemu opustów dla instalacji fotowoltaicznych, które zostaną podpięte do sieci po 01.04.2022 roku. Ich miejsce zajął system sprzedaży nadwyżek prądu, które określamy pojęciem net-bilingu. W takiej sytuacji nadprodukcję energii odsyła się do sieci energetycznej, gdzie wycenia się ją po średniej cenie za miesiąc, obowiązującej na Rynku Dnia Następnego. Nowe zasady dotyczą wszystkich mikroinstalacji, które zostały podłączone do sieci po 1 kwietnia 2022 roku.