FAQ

Często zadawane pytania. Jeśli brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie, zadaj je nam tutaj.

Fotowoltaika

Ile kosztuje fotowoltaika?
Interesuje Cię fotowoltaika? Ile to kosztuje? Średnie koszty wykonania instalacji na domu jednorodzinnym wynoszą około 15000 – 25000 złotych. Wiele zależy od użytych paneli fotowoltaicznych oraz ich liczby, która wynika z zapotrzebowania energetycznego budynku oraz czynników środowiskowych. Jednak często jest to koszt całkowity, ponieważ instalacja nie wymaga ingerencji użytkownika – jest bezobsługowa. Ile kosztuje fotowoltaika? W każdym przypadku jest to koszt, który się może zwrócić!
Jak działa fotowoltaika?
Wiele osób wie, czym jest fotowoltaika, ale nie jak działa. W takim razie jak funkcjonuje? Fotowoltaika to technologia oparta o proces, w którym energia słoneczna jest „zbierana” w ogniwach fotowoltaicznych, w których zostaje przekształcona w prąd stały. Wspomniane ogniwa są półprzewodnikami, najczęściej wykonanymi z krzemu. Jak działa fotowoltaika? W skrócie termin oznacza wytwarzanie prądu z promieni słonecznych. Z tego tytułu instalacje pracują najlepiej w dzień. System wymaga też montażu falownika oraz licznika dwukierunkowego.
Co to jest fotowoltaika?

Wśród OZE na szczególną uwagę zasługuje fotowoltaika. Co to jest? Nazywa się tak dziedzinę nauki i techniki, które zajmują się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Głównym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne, montowane najczęściej na dachach budynków. Pierwszy raz zjawisko fotowoltaiczne zostało zauważone już w 1839 roku przez Aleksandra Becquerela. Teraz już wiesz, co to jest fotowoltaika!

Pamiętaj, by odróżniać fotowoltaikę od solarów. Te drugie nie mają możliwości wytwarzania energii elektrycznej. O ich zastosowaniu możesz przeczytać więcej w artykule: kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej.

Ile paneli fotowoltaicznych zamontować?
Jak projektowana jest instalacja fotowoltaiki? Ile paneli na dom jednorodzinny kupić? Liczba jest zależna od kilku czynników, przede wszystkim mocy poszczególnych urządzeń. Na przykład panele monokrystaliczne generują około 300-350 Wp, dlatego do wygenerowania 1 kW potrzeba trzech modułów. Tymczasem zapotrzebowanie domu może wynosić 5 kWp, dlatego realnie potrzebne będzie zainstalowanie piętnastu modułów. Przypominamy, że będzie to większa liczba, kiedy wybierzesz panele polikrystaliczne.
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Istnieją dwa rodzaje modułów, które wykorzystują zjawisko, jakim jest fotowoltaika. Jakie panele wybrać? Wyróżnia się droższe i bardziej wydajne modele monokrystaliczne oraz tańsze polikrystaliczne. Pierwszy rodzaj jest zdecydowanie bardziej polecany w obiektach o mniejszej powierzchni lub słabszej konstrukcji dachu. Dobre panele to przede wszystkim te, które będą w stanie wygenerować tyle prądu, ile potrzebuje dana nieruchomość. Jeśli nie wiesz, jakie panele fotowoltaiczne wybrać, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Panele fotowoltaiczne na gruncie – dowiedz się jak to wygląda!

Kable grzejne

Czy kable grzejne można używać z dywanami?

Czy kable grzejne można używać z dywanami? Odpowiedź nie jest oczywista, ale w gruncie rzeczy jest twierdząca. Żeby umieścić kable grzejne pod dywan, należy przy montażu ogrzewania zadbać o użycie wylewki samopoziomującej. Ponadto bardzo ważne jest skorzystanie z właściwego dywanu. Produkt powinien posiadać atest producenta, umożliwiający wykorzystanie na podłodze z ogrzewaniem. W przeciwnej sytuacji dywan może ograniczyć efektywność pracy kabli grzewczych. Żeby ogrzewanie nie uszkodziło dywanu, koniecznie sprawdź, jaką temperaturę należy ustawić.

Jeśli jeszcze martwisz się o swoje dywany, to przeczytaj na poradnik: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Koszty elektrycznego ogrzewania podłogowego trudno jest jednoznacznie ustalić. To, ile konkretnie kosztuje ogrzewanie podłogowe, zależy od bardzo wielu czynników. W przypadku ogrzewania podłogowego koszt wynika m.in. ze sposobu ogrzewania (np. kable grzewcze, maty), a także metrażu budynku oraz jakości wykonania jego termoizolacji. Na przykład w przypadku kabli może to być około 200-250 zł miesięcznie dla 100-metrowego domu. Jednak możesz w ogóle nie zapłacić za ogrzewanie podłogowe. Cena podana wyżej dotyczy eksploatacji, jednak te kwoty mogą być minimalne, jeśli zatroszczysz się o stworzenie instalacji fotowoltaicznej w domu – wyprodukujesz prąd, który zużyjesz na ogrzanie budynku!

Na koszt ogrzewania wpływa również, to jakie rozwiązanie wybierzemy. Dlatego warto przeczytać nasz artykuł: kable grzewcze a mata grzewcza do ogrzewania podłogowego – które wybrać?

Jak działa ogrzewanie podłogowe z kablami grzejnymi?
Ogrzewanie podłogowe z kablami grzejnymi działa bardzo prosto – tak samo, jak w przypadku sieci rur dla ogrzewania wodnego. Żeby je zamontować, należy pokryć przewodami całą powierzchnię podłogi, z wyłączeniem stałych elementów na niej stojących, takich jak szafki, szafy etc. Następnie kable grzejne pokrywa się równomiernie cienką warstwą betonu. Na niej z kolei można ułożyć np. płytki lub panele. Ogrzewanie podłogowe kablami grzejnymi w całym domu może być sterowane centralnie z wykorzystaniem termostatów.
Jaką podłogę pod ogrzewanie podłogowe wybrać?

Chciałbyś zainstalować w swoim domu ogrzewanie podłogowe? Jaka podłoga najlepiej się sprawdzi? Specjaliści sugerują, że wybierany materiał powinien mieć wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, a ponadto cechować się bezwładnością cieplną. Świetnie sprawdzą się zatem na przykład ceramika lub kamień. Niestety, drewno nie będzie dobrym wyborem. Co na ogrzewanie podłogowe położyć zamiast niego? Lepiej mogą sprawdzić się panele lub podłoga winylowa, imitująca drewno. Jeżeli chcesz mieć pewność, że ciepło będzie przewodzone prawidłowo i bez strat, po prostu zapytaj pracowników firmy instalującej w Twoim domu ogrzewanie podłogowe, co na podłogę sprawdzi się najlepiej. A jeśli zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, to zobacz, jak wpływa ono na cenę materiałów, np. koszt maty grzewczej pod panele.

Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe?

.Ogrzewanie podłogowe kablami grzewczymi wymaga odpowiedniego montażu. Jak ułożyć ogrzewanie podłogowe i jak zamontować kable grzewcze? Kable najpierw mocuje się do siatki, dzięki czemu będą w równej odległości od siebie. Rozstaw powinien być zgodny z instrukcją obsługi. Kable zwykle powinny być ustawione kilkanaście centymetrów od siebie. Dla podłóg wykończonych panelami warto zainstalować dodatkowo limiter, czyli urządzenie, które nie dopuści do przegrzania wspomnianych paneli. Jeśli dalej nie wiesz, jak rozłożyć ogrzewanie podłogowe, to zgłoś się do nas!

Szczegółowe informacje o montażu znajdziesz też w naszym poradniku: kable grzejne – elektryczne ogrzewanie podłogowe w wylewce betonowej.

Kotły anodowe

Jak działają kotły anodowe (elektrodowe)?

Zasada działania kotłów elektrodowych jest stosunkowo prosta. Między dwiema elektrodami dochodzi do powstania różnicy potencjałów. Wytwarza się tzw. reakcja elektrolizy, podczas której wytwarza się dużo ciepła. W kotle znajduje się roztwór soli, dzięki której ciecz staje się dobrym przewodnikiem prądu. Co ciekawe, elektrodą zerową jest sam korpus urządzenia, które wygląda jak zwyczajna rurka. Trzeba pamiętać o uzyskaniu dobrego roztworu, ponieważ np. sama woda destylowana bez soli nie przewodzi prądu, dlatego nie wytwarza się wtenczas ciepło.

W naszym poradniku: kocioł elektrodowy – co to jest i jak działa, szczegółowo opisaliśmy to urządzenie.

Jaki kocioł anodowy wybrać do ogrzewania domu?

Zdecydowanie tak, piec elektrodowy można połączyć z fotowoltaiką. Bywa to nawet wskazane. Ponieważ jest to elektryczny sposób ogrzewania, to jego koszty mogą znacznie się zmniejszyć, jeżeli potrzebna energia zostanie wytworzona za pośrednictwem domowej instalacji fotowoltaicznej. Ponadto kotły anodowe można zestawiać również z innymi systemami grzewczymi, na przykład jako wsparcie dla standardowych kotłów gazowych etc. Da się je również łączyć szeregowo ze sobą, zależnie od zapotrzebowania obiektu na ciepło.

Jakie zużycie prądu mają kotły elektrodowe?

Wiele zależy od konkretnego modelu kotła, a także zapotrzebowania budynku na ogrzewanie. Wyróżnia się trzy standardowe typy takich urządzeń, które pobierają kolejno 3, 5 i 9 kW, przy czym ostatni rodzaj wymaga napięcia 400 V, natomiast pozostałe standardowego – 230 V. Najsłabsze modele są odpowiednie dla metrażu do 50 m2, pośrednie do 60 m2, a najmocniejsze – 136 m2. Oczywiście, można je stosować także w większych obiektach, jednak w tym przypadku należy połączyć urządzenia szeregowo, na przykład kupując dwa kotły po 9 kW.

Warto pamiętać, ze zużycie prądu bezpośrednio wpływa na to, ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym.

Co wybrać - kocioł anodowy czy pompę ciepła?

Mnóstwo osób stawia sobie pytanie: co wybrać: piec elektrodowy czy pompę ciepła? Wiele zależy od wydajności samej pompy ciepła. Na korzyść kotłów anodowych przemawia fakt, że nawet w przypadku sporych mrozów, sprzęt będzie działać tak samo efektywnie – pompa ciepła może nie zapewnić odpowiedniego ogrzewania. Tym samym konieczne byłoby zastosowanie dodatkowego systemu grzewczego, którym skądinąd – jeśli decydujesz się na pompę ciepła – mogą być wspomniane kotły elektrodowe. Jednak to one będą lepszym rozwiązaniem, jeśli mają stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku.

Jak wygląda montaż kotła elektrodowego?

Żeby stworzyć instalację opierającą się na pracy kotłów elektrodowych, należy stworzyć system zamknięty, który nie jest szczególnie skomplikowany. Składa się oczywiście z samych kotłów oraz zbiornika wyrównawczego, a także zaworów (bezpieczeństwa, odpowietrzających), czujników oraz filtrów, dzięki którym ciecz płynąca w instalacji pozbawiona będzie szkodliwych nieczystości. Montaż systemu przebiega stosunkowo szybko, a ponadto całość nie zajmuje dużo miejsca, dlatego obiekt nie musi dysponować sporą kotłownią.

Sposób i szybkość montażu, zależy również od konkretnego modelu urządzenia. Dlatego polecamy też lekturę tekstu: piece elektrodowe do fotowoltaiki – dlaczego warto postawić na kocioł elektryczny?

Ogrzewanie elektryczne

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

To, ile kosztuje ogrzewanie domu kotłem elektrycznym zależny od wielu czynników, między innymi efektywności stosowanych urządzeń oraz wielkości budynku i jego izolacji termicznej. Koszt ogrzewania elektrycznego zależy tez od taryfy u dostawcy energii. Koszty mogą być wyższe od np. ogrzewania węglowego, jednak przy zastosowaniu fotowoltaiki zostaną znacznie zredukowane, w wielu przypadkach niemal do zera. Ponadto wymiana kotła węglowego czy gazowego na elektryczny często kwalifikuje się do różnych dofinansowań, ponieważ jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Na koszt ogrzewania wpływa również wybór urządzenia grzewczego, przeczytaj więc też nasz artykuł: jaki piec elektryczny wybrać? 

Jak zmienić ogrzewanie węglowe na elektryczne?

Pierwszym etapem jest wybór rodzaju ogrzewania elektrycznego. Najprościej postawić na kotły elektrodowe, ponieważ w ich przypadku można wykorzystać system grzejników znajdujących się w obiekcie. Dzięki temu najtrudniejszym krokiem wymiany jest demontaż oraz utylizacja starego pieca węglowego, ponieważ sam montaż kotłów elektrodowych nie zajmuje wiele czasu. Należy pamiętać o prawidłowym dobraniu mocy instalacji do zapotrzebowania budynku. Nowe kotły umieszcza się w miejscu starego.

Przeczytaj też nasz poradnik: jaki kocioł grzewczy wybrać.

Jak zmienić ogrzewanie gazowe na elektryczne?

W tej sytuacji działania są takie same, co w przypadku wymiany kotła na węgiel. Warto jednak wspomnieć, że jeżeli obiekt nie korzysta z kuchenek na gaz, możliwe jest całkowite odłączenie domu od sieci gazowej, ponieważ kotły elektryczne umożliwiają nie tylko podgrzanie wody znajdującej się w instalacji grzewczej – mogą także podnosić temperaturę wody użytkowej. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo obiektu, ponieważ ogrzewanie elektryczne nie powoduje ryzyka pożaru, gdyż podczas pracy urządzeń nie zachodzi proces spalania.

A jeśli wahasz się, czy w ogóle zmieniać źródło ciepła, to przeczytaj: ogrzewanie elektryczne czy ogrzewanie gazowe – które lepsze? 

Jak działa elektryczne centralne ogrzewanie?

Podgrzewanie podłogowe jest nie tylko zdrowe, ale w wielu przypadkach bardziej efektywne od standardowych grzejników panelowych montowanych przy ścianach. Po pierwsze, ciepło w tym przypadku jest emitowane równomiernie, w każdym punkcie pomieszczenia. Po drugie, odczuwalna temperatura może być o kilka stopni Celsjusza wyższa od faktycznej. Po trzecie, badania potwierdzają, że dla człowieka bardziej odpowiednia jest niższa temperatura przy głowie, a wyższa w okolicy stóp. „Podłogówka” nie musi też nagrzewać się do wysokich temperatur – zwykle jest to ok. 30 st. C.

Jeśli zastanawiasz się, które rozwiązanie wybrać, to przeczytaj również:  kable grzewcze czy pompa ciepła – co wybrać?

Folie grzewcze

Jak działają folie grzewcze?

Folie grzewcze to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku. Emisja ciepła odbywa się na zasadzie promieniowania podczerwonego, co zwiększa wydajność systemu. W przeciwieństwie do innych technik ogrzewania, promienie cieplne nie unoszą się w górę, ponieważ są emitowane przede wszystkim w stronę pomieszczenia. W efekcie nie są poruszane cząsteczki kurzu, co jest ważną informacją dla alergików. Ponadto folie mogą zostać zamontowane pod podłogą, ale też w ścianach czy suficie.

Ile kosztuje eksploatacja folii grzewczych?

Folia grzewcza jest często uznawana za najbardziej efektywny rodzaj ogrzewania elektrycznego, ponieważ bardzo dobrze oddaje ciepło przy stosunkowo niskim poborze prądu. Z tego powodu w sezonie grzewczym mieszkanie o powierzchni 100 m2 może zostać ogrzane za około 2000–3000 zł, jednak, co ważne – przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej koszty te mogą zmniejszyć się niemal do zera. To nie tylko dobre rozwiązanie dla budżetu – jednocześnie jest ukłonem w stronę środowiska naturalnego.

Jak dobrać moc folii grzewczej?

Dobór mocy jest zależny, po pierwsze, od kubatury pomieszczenia, po drugie – właściwości termoizolacyjnych budynku, a po trzecie, powierzchni, która może być wykorzystana do montażu folii. Nowoczesne i dobrze ocieplone obiekty mogą korzystać ze słabszych folii (60 W lub 80 W) do ogrzewania podłogowego. Natomiast w budynkach starszych, z gorszą termoizolacją, powinno się instalować mocniejsze modele. Silniej działające folie grzewcze (np. 220 W) są także polecane, jeśli ich montaż ma obejmować mniejszą powierzchnię.

Ile prądu zużywa folia grzewcza?

Standardowo wyróżnia się modele o mocy 60 W, 80 W, 140 W i 220 W na metr kwadratowy. Przy najpopularniejszym montażu, a więc pod podłogą, folia powinna zajmować 80% jej powierzchni i omijać oczywiście stałe przeszkody, takie jak szafy, wyspa w kuchni etc. A więc w domu, którego powierzchnia użytkowa (z wyłączeniem stałej zabudowy) wynosi 100 m2 i ogrzewa się go folią 80 W, cała instalacja będzie zużywać 6,4 kW, pracując na pełnej mocy. Oczywiście, można ustawić system na pracę bardziej ekonomiczną.

Jak układać folie grzewcze?

Folia grzewcza jest najczęściej umieszczana pod podłogą. W tym przypadku należy zatroszczyć się o kilka warstw – na podłożu (betonowym lub drewnianym) umieszcza się ekran aluminiowy, na nim folię grzewczą, później folię PE i dopiero samą podłogę drewnianą lub kafelki. Natomiast przy instalacji w suficie pod samym stropem powinien znaleźć się stelaż, następnie montowana jest izolacja, wełna ekranowana, folia PE, folia grzewcza oraz płyta GK. Folię można układać też punktowo, na podobnej zasadzie – musi być dobrze odizolowana od podłoża, by ciepło było emitowane w stronę pomieszczenia.

Ogrzewanie podczerwienią

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią jest bardzo proste i innowacyjne. Przede wszystkim nie ogrzewa w pierwszej kolejności powietrza, ale różne przedmioty, na przykład drewnianą podłogę, jeśli znajduje się pod nią. Promieniowanie podczerwone jest emitowane stosunkowo szybko, dzięki czemu pomieszczenie może się nagrzać znacznie prędzej niż podczas stosowania innych technik ogrzewania, np. grzejników panelowych. Wbrew pozorom emisja fal podczerwonych nie pobiera wiele energii elektrycznej. Podczerwień ogrzewa też bezpośrednio domowników. Fale są emitowane przez folie lub specjalne promienniki.

Przeczytaj również nasz poradnik: promienniki podczerwieni – jak to działa?

 

Kiedy warto wybrać ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią jest zalecane w wielu sytuacjach. Stanowi doskonałe rozwiązanie do wysokich pomieszczeń, w których ogrzanie powietrza wymaga zużycia sporej ilości energii. Ponadto promienniki nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je montować w pomieszczeniach, w których inne grzejniki mogłyby się zwyczajnie nie zmieścić. Odczuwalne ciepło jest bardzo relaksujące, a ponadto zdrowe. Ogrzewanie tego rodzaju jest też polecane alergikom, ponieważ nie unosi cząsteczek kurzu do góry.

Temat szczegółowo omówiliśmy w naszym poradniku: ogrzewanie podczerwienią – wady i zalety.

 

Ile prądu zużywa ogrzewanie na podczerwień?

Promienniki oraz folie zużywają mniej więcej tyle samo prądu w przeliczeniu na metry kwadratowe, ponieważ działają w oparciu o tę samą technologię, czyli emisję promieni podczerwonych. W dobrze ocieplonym budynku metr kwadratowy może być ogrzany przez około 80 W energii elektrycznej. Co ciekawe, w wielu przypadkach możliwe jest zainstalowanie specjalnej aplikacji na telefon, dzięki której zmniejszysz moc urządzeń, jeśli stwierdzisz, że w domu jest dostatecznie ciepło – dzięki czemu dodatkowo zredukujesz pobór energii. warto pamiętać, że zużycie prądu bezpośrednio wpływa na to, ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień.

Czy ogrzewanie na podczerwień wpływa na nasze zdrowie?

Nie powstały badania, które mogłyby sugerować, że promieniowanie podczerwone jest niebezpieczne dla zdrowia. To właśnie fale podczerwone są jednymi z głównych „składników” promieni słonecznych, dlatego sposób ich działania jest podobny jak naturalnego światła, gdy przebywamy na zewnątrz. Podczerwień mogłaby być niebezpieczna, gdyby promienniki emitowały tzw. bliską podczerwień (0,8–2,5 μm), jednak te przeznaczone do użytku ogrzewania korzystają jedynie z dalekiej podczerwieni o długości fali 25–1000 μm.

Jaką moc ma ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień zawsze powinno mieć taką moc, by zapewnić odpowiednie warunki cieplne w pomieszczeniu. Dlatego na rynku można znaleźć różne folie, na przykład o mocy 60–400 W, a także promienniki 800–3200 W, które bardzo szybko zapewniają wysoki komfort cieplny, a więc nie muszą działać bez przerwy. Pracują bardzo wydajnie, dlatego nie ma konieczności bezproduktywnego ogrzewania przestrzeni podczas naszej nieobecności w domu. Pozornie duża moc wcale więc nie oznacza wysokich rachunków, zwłaszcza jeśli korzystamy z paneli fotowoltaicznych.

Przeczytaj również nasz poradnik: jak dobrać grzejnik na podczerwień.

 

Klimatyzacja

Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Gwarancją osiągnięcia korzyści z klimatyzacji jest odpowiedni dobór mocy klimatyzatora do pomieszczenia. Przyjmuje się, że na 1m² przypadać powinno 100 W. Jednak możemy zastosować ten wzór wyłącznie wówczas, gdy pomieszczenie ma standardową wysokość – 2,5 lub 2,8 metra. W przeciwnym wypadku musimy pomnożyć kubaturę przez 40. Pamiętajmy, że obliczona wartość jest przybliżona i w wyborze mocy klimatyzatora powinniśmy uwzględnić także inne czynniki, np. izolację budynku.

Pompy ciepła

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Jeśli chcemy obliczyć przybliżoną moc pompy ciepła, należy pomnożyć powierzchnię domu przez wskaźnik zapotrzebowania. Jego wartość dobieramy ze względu na rodzaj izolacji budynku. Następnie obliczamy moc pompy ciepła potrzebną do podgrzania wody użytkowej, mnożąc wartość 250 W przez liczbę domowników. Dalej dodajemy do siebie uzyskane wyniki. Pamiętajmy, by przy wyborze pompy uwzględnić także lokalizację domu ze względu na warunki klimatyczne. Szacunkową moc urządzenia dla danego regionu znajdziemy na etykiecie.

Jaki bufor do pompy ciepła?

Przyjmuje się, że pojemność bufora do pompy ciepła w przypadku posiadania grzejników powinna wynosić minimum 20 litrów na 1 kW, natomiast przy ogrzewaniu podłogowym – 10 litrów. Jeżeli chcemy podłączać do niego także inne urządzenia grzewcze, ta wartość musi zostać dopasowana do tego z nich, które będzie miało na nią większe zapotrzebowanie. Wybierając rodzaj bufora do pompy ciepła, należy zwrócić uwagę na jego planowane przeznaczenie – zwiększenie żywotności czy też przyłączanie dodatkowych źródeł ogrzewania.

Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Najlepsze grzejniki do pompy ciepła to modele niskotemperaturowe, kanałowe z konwekcją wymuszoną oraz klimakonwektory. Pierwszy rodzaj zapewnia zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła mimo niewielkich wymiarów. Natomiast pozostałe dwa opierają swoje działanie na wymuszaniu obiegu powietrza. Dzięki temu są niezwykle skuteczne, a ponadto mogą służyć jako klimatyzatory. Co do zasady, można zastosować tradycyjne grzejniki, jednak takie rozwiązanie jest mało wydajne i nie zapewnia odpowiedniego komfortu cieplnego.